Shkencëtarët e zbulojnë një ngjyrë të re të kaltër

Fëmijët do të jenë në gjendje të ngjyrosin qiellin me hije të ndryshme për herë të parë në 200 vjet, pasi shkencëtarët krijuan një ngjyrë të kaltër të re dhe Crayola njoftoi se po e kthen atë në një laps me ngjyrë.

Në 2009, Universiteti Shtetëror i Oregonit bëri zbulimin e rastësishëm të një ngjyre krejtësisht të re, ndërkohë që ngroheshin kimikate në një furrë laboratorike.

Hija e ndritshme blu ishte pigmenti i parë i ri blu që u krijua që nga kimisti francez Jacques Thenard zbuloi kobalt blu në 1802.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *