Për lirinë dhe përgjegjësinë individuale

Nga Milazim KRASNIQI

Liria e individit për vetërealizim në pajtim me dëshirat dhe ëndrrat e tij të pafrenuara, është njëra nga shtyllat parësore të liberalizmit dhe të postmodernizmit. Kjo liri e individit synon të jetë e shkëputur nga përgjegjëisa para familjes, nga përgjegjësia para shoqërisë, madje më të shumtën edhe nga përgjegjëisa para Krijuesit. Individi i kësaj lirie të pafrenuar, aspiron të arrijë sukseset dhe kënaqësinë në jetë, me anën e argëtimit dhe të konsumit sa më të madh, duke plotësuar jo vetëm dëshirat e ambiciet e pafrenuara, po madje edhe tekat e shumta. Individi i kësaj lirie të pafrenuar hedoniste, konsumeriste e me etiketë postmoderniste, nuk e pranon asnjë lloj autoriteti. Ai synon të jetë vetëm, megjithëse kjo nuk e bën të jetë vetvetja. Kjo nuk e bën as të lirë e as të sigurt në vetveten dhe në idetë e veta. Pse? Sepse siç thotë Karl Poperi ”ne kemi nevojë për të tjerët, që të vëmë në provë tek ta mendimet tona, për të marrë vesh nëse ato janë të bazuara. Diskutimi kritik është themeli i mendimit të lirë të individit.”

 

Umberto Eko, nga ana e tij shkruan: “ me krizën e konceptit të bashkësisë nxjerrë krye një individualizëm i shfrenuar, ku askush s’është më bashkudhëtar i askujt, por një kundërshtar të cilit duhet t’i ruhesh.” Rrjedhimisht, nëse individi nuk i vë në provë mendimet e veta përmes diskutimit dhe kontestimit me të tjerët dhe nëse secili është kundërshtar i secilit, ai individ përfundon në arrogancë dhe mendjemadhësi. Ndërsa, Zoti na ka njoftuar në Kur’an, përmes një qortimi direkt, lidhur me mendjemadhësinë e individit:
Dhe mos ec nëpër tokë me mburrje, pse ti as nuk mund ta çashë tokën as nuk mund ta arrish lartësinë e maleve. (17: 37)

Ndërsa, lidhur me përgjegjëisnë individuale, në kushte normale, Zoti na ka njoftuar se si dhe ku ajo deponohet, se si duhet secili individ ta bëjë vetë llogarinë e punëve të veta dhe se si adresohet përgjegjësia indviduale:
Secilit njeri ia kemi ngjeshur në qafë fluturaken (shënimin – për veprimin) e tij, e në ditën e gjykimit, Ne do t’ia prezentojmë atij libër të hapur,
Lexo librin tënd, mjafton të jesh sot vetë llogaritës i vetvetes”.
Kush e udhëzon veten në rrugën e drejtë, ai e ka udhëzuar vetëm vetveten e vet, e kush e humbë (rrugën), ai e ka bërë humbjen kundër vetvetes së vet, e askush nuk do ta bartë barrën e tjetrit. E Ne nuk dënuam askë para se t’ia dërgojmë të dërguarin. (17: 13,14, 15)

Këtë përgjegjësi individuale e ka secili njeri, në secilën kohë dhe në secilën hapësirë ku ai jeton. Pra, edhe njeriu i sotëm, që jeton në frymën e postmodernizmit, është brenda kësaj kornize të përgjegjësisë. Fakti që individi i kësaj kohe ka më shumë mundësi për vetërealizim, pra edhe për argëtim, në asnjë çast nuk e liron nga përgjegjësia. Përkundrazi, pëgjegjësia e tij do të duhej të ishte edhe më e madhe, sepse edhe mundësitë e tij për të bërë gabime janë më të mëdha. Prandaj, ky individ duhet të frenojë veten e të bëjë jetë të dinjitetshme e të moralshme.

Figura më emblematike e individit të sotëm në këtë kontekst duhet të jetë Jusufi (paqja e Zotit qoftë me të) i cili refuzoi të përlyente moralin e vet dhe moralin e Tjetrit, ndonëse iu ofrua ajo mundësi. Pra, njeriu nuk duhet ta lejojë veten të bëjë gjithçka që i afrohet të bëjë, sepse çmimi moral në shoqëri dhe çmimi para Zotit janë shumë të rënda. Thënë thjesht, nuk ia vlen abuzimi i lirisë individuale, nëse ai abuzim shpie në humbje.

1 591 Comments

 1. We stumbled over here from a different website and thought I
  may as well check things out. I like what I see so now i’m following
  you. Look forward to looking into your web page yet again.

 2. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning
  this website. I am hoping to see the same high-grade
  content from you later on as well. In truth, your creative writing abilities has
  inspired me to get my own, personal blog
  now 😉

 3. Pingback: is keto diet safe
 4. I’m really impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a
  nice blog like this one today.

 5. Useful info. Lucky me I discovered your website by accident, and I’m shocked why this
  coincidence didn’t came about earlier! I bookmarked it.

 6. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as
  exactly the same nearly very often inside case you shield this increase.

 7. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?

  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 8. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your
  website, how can i subscribe for a weblog website? The account aided me
  a applicable deal. I were a little bit acquainted of this your
  broadcast offered vivid clear idea

 9. An impressive share! I’ve just forwarded this onto a colleague who has been doing a little
  research on this. And he actually bought me dinner because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending some time to talk about this
  issue here on your blog. quest bars http://bit.ly/3jZgEA2 quest bars

 10. Greetings I am so grateful I found your blog page, I
  really found you by mistake, while I was looking on Yahoo for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all
  at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a lot more, Please
  do keep up the superb work. asmr https://app.gumroad.com/asmr2021/p/best-asmr-online asmr

 11. I was wondering if you ever considered changing the structure
  of your website? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got
  an awful lot of text for only having one or two images.
  Maybe you could space it out better? scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 12. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 13. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News. Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News? I’ve been trying for a while but I never seem to get there! Cheers|

 14. Cмотреть все сезоны онлайн, Озвучка – Перевод TVShows, Jaskier, ньюстудио, BaibaKoTV Игра в кальмара 2 сезон 1 серия Рик и Морти, Очень странные дела, Мир Дикого Запада, Вампиры средней полосы, Бывшие, Пацаны – все серии, все сезоны.

 15. A person necessarily assist to make significantly articles I’d state. This is the very first time I frequented your website page and up to now? I surprised with the research you made to make this particular submit extraordinary. Great job!|

 16. Its like you read my thoughts! You seem to grasp a lot about this, like you wrote
  the e book in it or something. I feel that you just could do with some p.c.
  to pressure the message home a little bit, however instead of that, that is magnificent blog.
  A fantastic read. I will certainly be back.

 17. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community. Your website provided us with valuable information to work on. You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.|

 18. This is the perfect webpage for everyone who really wants to understand this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that has been discussed for decades. Wonderful stuff, just excellent!|

 19. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100 positive. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Many thanks|

 20. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website. I am hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal blog now ;)|

 21. Thank you for the good writeup. It in truth was once a leisure account it. Glance complex to more brought agreeable from you! By the way, how could we keep in touch?|

 22. Aw, this was an exceptionally good post. Taking a few minutes and actual effort to make a very good article… but what can I say… I procrastinate a lot and never seem to get nearly anything done.|

 23. Great post. I was checking constantly this blog and I’m inspired! Extremely useful information specifically the final part 🙂 I handle such info a lot. I used to be looking for this certain information for a very lengthy time. Thanks and best of luck. |

 24. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like you helped me.|

 25. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!|

 26. It’s really a great and helpful piece of info. I’m happy that you just shared this useful info with us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.|

 27. Superb blog! Do you have any recommendations for aspiring writers? I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m totally overwhelmed .. Any suggestions? Bless you!|

 28. Hello there! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it very hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to start. Do you have any tips or suggestions? Appreciate it|

 29. I’ve read several excellent stuff here. Definitely price bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you set to make this kind of great informative site.|

 30. My family members every time say that I am wasting my time here
  at web, however I know I am getting knowledge all the time by reading thes pleasant content.

 31. Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have truly loved surfing around your weblog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I am hoping you write once more very soon!|

 32. Greetings! Very helpful advice in this particular article!
  It’s the little changes that produce the most important changes.
  Thanks for sharing!

 33. I don’t even know how I stopped up here, but I believed this put up was once good. I don’t realize who you are but definitely you are going to a well-known blogger if you happen to are not already. Cheers!|

 34. What i don’t realize is in fact how you are not actually a lot more smartly-preferred than you might be now. You are so intelligent. You understand therefore significantly when it comes to this topic, produced me in my opinion believe it from a lot of various angles. Its like women and men don’t seem to be involved unless it is one thing to accomplish with Girl gaga! Your personal stuffs excellent. At all times care for it up!|

 35. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed! Extremely useful info particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain information for a long time. Thank you and best of luck.|

 36. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and excellent style and design.|

 37. I just like the helpful information you supply in your articles. I’ll bookmark your blog and test again right here regularly. I’m reasonably sure I’ll be informed lots of new stuff proper right here! Good luck for the following!|

 38. Wonderful post but I was wondering if you could write a litte more on this subject? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Many thanks!|

 39. After I initially left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now every time a comment is added I receive 4 emails with the exact same comment. Is there a means you are able to remove me from that service? Cheers!|

 40. Wonderful beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could i subscribe for a blog site? The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept|

 41. fantastic put up, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not notice this. You should continue your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!|

 42. Placed snapshot 2 weeks ago at holiday waiting. After numerous messages and phone calls, which were not at the beck any condition answered. cheap otc medications were abrupt tolerably to crook my payment. I am grouchy closed the insufficiency of communication. If there was a waiting, unbiased adequately, but retort my queries. Commitment never fritter away again.

 43. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog centered on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my visitors would appreciate your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e mail.|

 44. I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my trouble. You’re wonderful! Thanks!|

 45. At primary I wasn’t trustworthy it was working as a service to me so I emailed Pharmasave to enquire of for advice. I was told that some people start to see results within a couple of weeks but to give it at least 4 weeks. I guess I wasn’t ditty of the opportune ones to watch any results after 2 weeks but I hand-me-down it diligently after a two more weeks and WOW! I’m glad I stuck to it!

 46. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy reading through your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that cover the same topics? Thanks a lot!|

 47. I like what you guys are usually up too. This type of clever work and coverage! Keep up the superb works guys I’ve included you guys to blogroll.|

 48. Howdy! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?|

 49. It’s awesome to pay a quick visit this web page and reading the views of all friends regarding this article, while I am also keen of getting experience.|

 50. Pingback: aralen oct
 51. Pingback: buy lumigan
 52. I be experiencing been using the facial cream (Urist Pucker & Regard Line Cream) and the hfaventolin.com for quite some time now. I noticed and also have comments from friends and steady my facial lady that my coat has improved. I am so glad payment your proposal…
  Good write ups. Thanks a lot.

 53. Pingback: tamoxifen 20
 54. Somebody necessarily lend a hand to make significantly articles I would state. That is the first time I frequented your web page and to this point? I amazed with the research you made to make this actual publish extraordinary. Magnificent process!|

 55. I know this web site presents quality dependent posts and additional information, is there any other web site which gives these things in quality?|

 56. I have been dealing with http://www.stromectolice.com conducive to upward of 20 years. In the birth we lived down the street. I had slight children and got to know Lyle Sunada harmonious prosperously as he helped underwrite treatments common to a growing family. Not barely did Cloverdale Pharmasave look after the ‘people’ in my kindred, but I was clever to find out unreservedly a flash of medicine destined for my pets without the costly scan visit.
  Hi!

 57. In one single condition the shillelagh at hfaventolin went surpassing and beyond the call of duty. In 2010 I was in Langley Souvenir the sanitarium apothecary could not accommodate a choosy medication. When I called from my chamber from the hospital to Cloverdale Pharmasave Christine the pill roller said, “Oh no problem I happen to be coming up to the hospital today, I wishes answer the preparation and drop inaccurate the medication to the hospital.” Wow, what a succour that was as I had no one to pick up the medication and bring it to the hospital.
  Thank you. I enjoy it.

 58. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t seem to get anything done.|

 59. I have been using the facial cream (Urist Corrugate & Lour File Cream) and the ivermectin tablets dosage ivermec tablets in the service of altogether some time now. I noticed and also be struck by comments from friends and even my facial lady that my coat has improved. I am so appreciative in place of your recommendation…
  Whoa many of valuable info.

 60. stromectole provides the right on occasion as far as something me to leverage my 12 years of adventure in this nook field, enabling me to head a duty and do something that is profitable to me without assuming all of the risk.
  Kudos. A lot of posts.

 61. I’m gone to convey my little brother, that he should also pay a quick visit this webpage on regular basis to obtain updated from hottest gossip.|

 62. I prepare no fault with the tires, they make an first-class replacement notwithstanding my around winter tires….the liberation service is ENTIRELY LOUSY!!!…I paid, PAID!!! FIT DISTRIBUTION ‘TO DROP INACCURATE THE TIRES ROUND BACK’, which was indicated subordinate to directions. Now they can on the courier (Loomis), who ended up HANDING IT NUTTY to another courier (Canpar), whereby I had to go and PICK UP the tires because they didn’t follow the instructions left side on the website. kamagra jelly 100mg is still on the hook in regard to dealing with these couriers Thanks. Terrific information.

 63. It’s actually a cool and helpful piece of information. I am satisfied that you just shared this useful info with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.|

 64. Hello very cool blog!! Guy .. Beautiful .. Superb .. I will bookmark your site and take the feeds additionally? I am happy to seek out a lot of useful information right here within the publish, we need develop more techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .|

 65. Howdy! This article couldn’t be written much better!

  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I’ll forward this article
  to him. Fairly certain he’ll have a very good read.
  Many thanks for sharing!

 66. I catchword the ad in return an advice tenebriousness throughout Fancied Protein on ivermectin FB site. Having tried other weight damage programs, of passage I was skeptical of something inexperienced, but decided to fathom what it was about. I was absolutely infatuated with the giving and clear to suggestion up. I didn’t demand to be ‘counting’ this or that or having to figure ‘how diverse points this is value’. It’s thoroughly simple, really. You mark you’re booming to be covetous, but in the wind-up you literally be experiencing to compulsion yourself to lunch all that’s outlined on the menu plan. To me, the difference with this design is I have a hunch I’ve been educated on how I should be eating and what to look for in packaging. You revealed it fantastically.

 67. You’re so awesome! I don’t believe I’ve truly read anything like that before.

  So wonderful to discover someone with a few unique thoughts on this topic.
  Seriously.. thank you for starting this up. This web site
  is one thing that is needed on the web, someone with
  some originality!

 68. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 69. I’m not sure why but this blog is loading very slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.|

 70. I think this is one of the so much important info for me. And i’m satisfied reading your article. However wanna remark on some basic issues, The web site taste is perfect, the articles is in reality great : D. Just right job, cheers|

 71. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you could be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back from now on. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice holiday weekend!|

 72. I just like the valuable information you supply on your articles. I will bookmark your blog and check once more here regularly. I am somewhat sure I will be told plenty of new stuff right right here! Best of luck for the following!|

 73. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely return.|

 74. Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i read this piece of writing i thought i could also make comment due to this brilliant article.|

 75. Hi, i think that i saw you visited my site so i came to “return the favor”.I am attempting to find things to enhance my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 76. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It’s always useful to read through content from other authors and use a little something from their sites. |

 77. I have no fault with the tires, they prevail upon an first-rate replacement for my current winter tires….the expression service is DEFINITELY ROTTEN!!!…I paid, PAID!!! FOR THE BENEFIT OF PARTURITION ‘TO COLLAPSE ELSEWHERE THE TIRES ALL BACK’, which was indicated below directions. Just now they can condemn the courier (Loomis), who ended up HANDING IT MAD to another courier (Canpar), whereby I had to go and PICK UP the tires because they didn’t echo the instructions left-wing on the website. viagra pills 100mg is motionlessly on the exonerated for dealing with these couriers Whoa all kinds of wonderful advice.

 78. I’ve been browsing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.|

 79. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

 80. Hello there! I just would like to offer you a big thumbs up for the excellent info you have here on this post. I’ll be returning to your blog for more soon.|

 81. The band was extraordinary. Response times was quick. Commitment kamagradr.com was processed and delivered to the installation prong earlier than expected and the fitting ritual was tiptop Kudos. An abundance of stuff.

 82. I blog frequently and I really thank you for your content. Your article has truly peaked my interest. I will book mark your blog and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well.|

 83. Helpful information. Lucky me I discovered your website accidentally, and I am shocked why this twist of fate did not took place in advance! I bookmarked it.|

 84. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.

  You definitely know what youre talking about, why waste your
  intelligence on just posting videos to your blog
  when you could be giving us something informative to read?

 85. I was recommended this web site via my cousin. I’m not sure whether this publish is written by way of him as nobody else know such precise about my problem. You are incredible! Thank you!|

 86. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is fantastic blog. An excellent read. I will certainly be back.|

 87. I must thank you for the efforts you’ve put in penning this website. I’m hoping to view the same high-grade content from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own site now ;)|

 88. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!|

 89. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.|

 90. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that “perfect balance” between usability and appearance. I must say you’ve done a fantastic job with this. Also, the blog loads very quick for me on Firefox. Excellent Blog!|

 91. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thank you|

 92. What’s up mates, how is everything, and what you
  would like to say regarding this post, in my view its in fact awesome
  in support of me.

 93. I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back later.
  Many thanks