Myftinia e Kavajës organizon simpoziumin “Ramazani, muaji i mirësive”

Myftinia e Kavajës me rastin e muajit të bekuar të Ramazanit organizoi simpoziumin me titull: “Ramazani, muaji i mirësive”.

Në këtë aktivitet merrnin pjesë kryetari i Komunitetit Mysliman, H. Skender Bruçaj, nënkryetari, z. Lauren Luli, kryetari i Bashkisë së Kavajës, z. Isa Sakja, myftiu i Kavajës, z. Besnik Leçini, zv/myftiu i Tiranës, z. Bilal Teqja, myftinj të qyteteve të tjera, imamë dhe besimtarë të shumtë.

Kryetari i KMSH-së në fjalën e tij theksoi vlerat dhe mirësitë e mëdha të muajit të Ramazanit.

“Ramazani e bën njeriun më human dhe më të ndjeshëm. Besimtarët gjatë këtij muaji solidarizohen më shumë me njerëzit në nevojë. Ai është muaji në të cilin dalin në pah vlerat, që simbolizojnë moralin e lartë shoqëror dhe agjërimi i këtij muaji i afron besimtarët më shumë me vlerat e humanizmit, respektit ndaj tjetrit, bamirësisë, sinqeritetit”, tha ndër të tjera z. Bruçaj.

Në këtë aktivitet përshëndetën me fjalën e tyre kryetari i Bashkisë së Kavajsë, z. Isa Sakja dhe myftiu i Kavajës, z. Besnik Leçini.

Më pas simpoziumi vijoi me mbajtjen e kumtesave.

Nënkryetari i KMSH-së foli për mirësitë e leximit të Kur’anit gjatë këtij muaji ndërsa zv/myftiu i Tiranës z. Bilal Teqja kumtoi mbi reflektimin dhe mësimet që besimtari duhet të nxjerrë nga muaji i Ramazanit.

Gjithashtu gjatë aktivitetit hafizi Besmir Kruta lexoi pjesë nga Kur’ani dhe ilahi.

40 Comments

  1. I got what you intend, thankyou for putting up.Woh I am pleased to find this website through google. “Money is the most egalitarian force in society. It confers power on whoever holds it.” by Roger Starr.

  2. you are really a good webmaster. The website loading speed is incredible. It seems that you’re doing any unique trick. Also, The contents are masterpiece. you’ve done a magnificent job on this topic!

  3. You can definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.