Myftinia e Berati shtron iftar për besimtarët

Myftinia e Beratit shtroi mbrëmjen e djeshme iftar me rastin e muajit të bekuar të Ramazanit.

Në këtë iftar ishin të pranishëm, Kryetari i Komunitetit Mysliman z. Skender Bruccaj, Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, z. Edi Rama, nënkryetari i KMSH-së, z. Lauren Luli, ministri i Mjedisit dhe Turizmit, z. Blendi Klosi, si dhe deputetë, drejtues të pushtetit lokal, drejtues të komuniteteve fetare dhe besimtarë të Beratit.

Në fjalën e tij Myftiu i Beratit, z. Baftjar Këllezi, duke falënderuar pjesëmarrësit në këtë iftar u shpreh se agjërimi në Islam është institucioni i përmirësimit moral e shpirtëror.

Nëpërmjet këtij institucioni besimtari arrin vlerat më të larta morale dhe virtytet më fisnike. Duke agjëruar njeriu mbjell në shpirtin e tij vlera dhe parime universale për te cilat bota në ditët e sotme ka shumë nevojë si: mëshira, falja, solidariteti, dashuria, drejtësia, etj.,“ tha ndër të tjera Myftiu i Beratit.

Kryetari i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë z. Skender Bruccaj, në fjalën e rastit tha se ky muaj i begatë na sjell në vëmendje kujdesin për njerëzit në nevojë, për jetimët, për individët me aftësi të kufizuara, dhe për të gjitha shtresat e tjera të shoqërisë.

“Ramazani është muaji i paqes, i solidaritetit dhe i mëshirës hyjnore. Ramazani është muaji ku dalin në pah vlerat universale humane; të bujarisë, të mirësisë, të dashurisë, të respektit ndaj njëri-tjetrit, vlerat që simbolizojnë moralin e lartë shoqëror”, tha ndër të tjera z. Bruçaj.

Ndërsa Kryeministri Rama tha se koha ka treguar që Komuniteti Mysliman ka qenë gjithmonë një aleat shumë i qëndrueshëm i shtetit dhe i çdo i qeverie në mbështetje të së mirës.

Gjithashtu z. Rama uroi besimtarët për këtë sakrificë dhe shtoi se Muaji i Shenjtë i Ramazanit është një kohë sprove dhe në sensin më fisnik të fjalës, një lloj larje hesapesh me veten, me ndërgjegjen.

Në fund të iftarit kryetari i KMSH-së pati një bashkëbisedim me myftiun dhe antarët e këshillin të myftinisë duke i falënderuar për organizimin e iftarit./kmsh/

4 361 Comments

 1. Great ?V I should certainly pronounce, impressed with your website. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, website theme . a tones way for your customer to communicate. Nice task..

 2. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 3. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 4. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 5. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 6. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 7. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 8. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 9. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 10. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 11. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 12. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 13. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 14. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 15. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 16. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 17. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 18. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 19. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 20. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 21. Если HBO за пять серий попытались охватить все произошедшее, рассказать, что же такое Чернобыль. Чернобыль сериал. Новые сериалы бесплатно в хорошем качестве.

 22. Пітер Фьюрі: Бій Джошуа – Усик – це чудовий поєдинок Джошуа Усик дивитися онлайн Що відомо про бій Усик — Джошуа. Дату бою призначено на суботу, 25 вересня. Він відбуватиметься у Лондоні, а битимуться боксери за володіння титулами чемпіону світу в суперважкій вазі IBF, WBO

 23. Когато и Джошуа, и Усик стъпиха на олимпийския връх (ВИДЕО) Джошуа Усик дивитися онлайн Энтони Джошуа и Александр Усик прошли процедуру взвешивания перед боем, который состоится 25 сентября. Прямой эфир на телеканале Рен-ТВ. Вес: Александр Усик — 100,2 кг; Энтони Джошуа — 108,9 кгУсик-Джошуа: Результат

 24. Опять для вас восемь свежих
  сериалов для фанатов криминала.
  Чики смотреть онлайн
  все серии подряд смотреть в онлайн-кинотеатре.
  Сортируйте по жанру, Сериалы жанра “Фантастика”.
  В свою очередь наш проект готова предоставить меню различных каналов Интер, HD Россия 1, 4K Eurosport 1, прямой
  эфир Украина, трансляция FOX Россия.

 25. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 26. What i do not understood is actually how you’re now not actually a lot more well-preferred than you might be now. You’re very intelligent. You know thus considerably on the subject of this subject, made me personally consider it from a lot of various angles. Its like men and women aren’t involved except it is one thing to do with Girl gaga! Your individual stuffs great. Always maintain it up!

 27. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info! Thanks!|

 28. Cмотреть все серии и сезоны онлайн, Озвучка – Перевод HDrezka Studio, Jaskier, ньюстудио, байбако Игра в кальмара 2 сезон 1 серия Бумажный дом, Чернобыль, Убивая Еву, Убийства в одном здании, Звоните ДиКаприо!, Миллиарды – все серии, все сезоны.

 29. Have you ever thought about creating an ebook or guest authoring on other blogs? I have a blog based on the same topics you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my readers would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e mail.|

 30. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.|

 31. Cмотреть сериал онлайн, Озвучка – Перевод HDrezka Studio, Jaskier, ньюстудио, HDrezka Studio Украинский Холостячка 2 сезон 7 серия смотреть онлайн Смешарики. Новый сезон, Настоящий детектив, Половое воспитание / Сексуальное просвещение, Вампиры средней полосы, Звоните ДиКаприо!, Нарко – все серии, все сезоны.

 32. It’s actually a cool and useful piece of information. I’m happy that you simply shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.|

 33. Incredible! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!|

 34. Hi! Quick question that’s completely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone4. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this problem. If you have any suggestions, please share. Appreciate it!|

 35. Excellent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too great. I really like what you have acquired here, really like what you are stating and the way in which you say it. You make it enjoyable and you still take care of to keep it smart. I can not wait to read much more from you. This is actually a wonderful website.|

 36. Hi, Neat post. There is an issue along with your site in web explorer, could test this? IE nonetheless is the marketplace leader and a big portion of folks will pass over your great writing because of this problem.|

 37. I was curious if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures. Maybe you could space it out better?|