Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, deklaroi të shtunën se shkollat e FETO-s janë radikale dhe të zvetënuara…

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, deklaroi të shtunën se kolegjet e organizatës terroriste gyleniste/struktura paralele në shtet (FETO/PDY) janë radikale dhe të zvetënuara.

I ftuar në një emision që transmetohet në “Art Channel”, televizion kombëtar në gjuhën shqipe, Rexhepi iu përgjigj pyetjeve në lidhje me rendin e ditës në Maqedoni.

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë u ndal veçanërisht mbi kolegjet e lidhura me FETO/PDY-në në vendin e tij duke i cilësuar ato si të çoroditura dhe të zvetënuara.

“E gjithë bota po e shikon se po aq sa radikale, kolegjet e Fetullah Gulenit janë gjithashtu të zvetënuara. Ata e shfaqin veten si institucione me kulturë, me disiplinë dhe të këndshëm, por aktivitetet e tyre të nëndheshme janë ndryshe. Prandaj nuk i mbështesim këto. Duhet të dalin jashtë vendi ashtu siç kanë hyrë”, u shpreh Rexhepi.

Ai shpjegoi se me shkollat e FETO-s kanë vazhdimisht probleme, pasi ata ndërhyjnë gjithmonë në burimet e Bashkësisë Fetare Islame.

“Të gjitha familjeve, që i dërgojnë fëmijët në kolegje, u imponojnë fitrën, zeqatën dhe çdo gjë. Kanë tërhequr me vete një pjesë të madhe të xhematit. Dhe kur familjet i kanë fëmijët atje, ato bëjnë gjithçka; mirëpo ata s’kanë të drejtë të ndërhyjnë apo përzihen në këto burime”, tha Sulejman Efendi Rexhepi.

17 Comments

  1. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
    I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
    Any suggestions would be greatly appreciated.

  2. Exceptional post however , I was wanting to know if you could
    write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
    Kudos!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.