Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, deklaroi të shtunën se shkollat e FETO-s janë radikale dhe të zvetënuara…

Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë, Sulejman Rexhepi, deklaroi të shtunën se kolegjet e organizatës terroriste gyleniste/struktura paralele në shtet (FETO/PDY) janë radikale dhe të zvetënuara.

I ftuar në një emision që transmetohet në “Art Channel”, televizion kombëtar në gjuhën shqipe, Rexhepi iu përgjigj pyetjeve në lidhje me rendin e ditës në Maqedoni.

Kreu i Bashkësisë Fetare Islame të Maqedonisë u ndal veçanërisht mbi kolegjet e lidhura me FETO/PDY-në në vendin e tij duke i cilësuar ato si të çoroditura dhe të zvetënuara.

“E gjithë bota po e shikon se po aq sa radikale, kolegjet e Fetullah Gulenit janë gjithashtu të zvetënuara. Ata e shfaqin veten si institucione me kulturë, me disiplinë dhe të këndshëm, por aktivitetet e tyre të nëndheshme janë ndryshe. Prandaj nuk i mbështesim këto. Duhet të dalin jashtë vendi ashtu siç kanë hyrë”, u shpreh Rexhepi.

Ai shpjegoi se me shkollat e FETO-s kanë vazhdimisht probleme, pasi ata ndërhyjnë gjithmonë në burimet e Bashkësisë Fetare Islame.

“Të gjitha familjeve, që i dërgojnë fëmijët në kolegje, u imponojnë fitrën, zeqatën dhe çdo gjë. Kanë tërhequr me vete një pjesë të madhe të xhematit. Dhe kur familjet i kanë fëmijët atje, ato bëjnë gjithçka; mirëpo ata s’kanë të drejtë të ndërhyjnë apo përzihen në këto burime”, tha Sulejman Efendi Rexhepi.

155 Comments

 1. Hmm is anyone else having problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 2. Exceptional post however , I was wanting to know if you could
  write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more.
  Kudos!

 3. I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thanks again

 4. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again.
  Anyhow, just wanted to say great blog!

 5. Hi there! Someone in my Facebook group shared this website with us
  so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m bookmarking
  and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and excellent design.

 6. I have read so many articles or reviews regarding the blogger lovers however this post is
  in fact a fastidious post, keep it up.

 7. Useful info. Lucky me I discovered your web site by accident, and I’m stunned why this
  accident did not came about in advance! I bookmarked it.

 8. This is the right webpage for anyone who really wants to
  find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that
  I personally would want to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that’s been discussed for
  ages. Wonderful stuff, just excellent! quest bars http://bit.ly/3jZgEA2 quest bars

 9. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say
  that I have truly loved browsing your blog posts.

  After all I’ll be subscribing to your rss feed and I’m hoping you write
  again soon! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 10. I think other web-site proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, let alone the content. You are an expert in this topic!

 11. What i do not realize is in fact how you are not actually a lot more smartly-favored than you may be right now. You’re so intelligent. You know therefore considerably in terms of this matter, produced me individually imagine it from a lot of varied angles. Its like men and women aren’t involved unless it is one thing to do with Woman gaga! Your own stuffs nice. Always handle it up!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.