Pse Muhamedi a.s e ka ndaluar urinimin në ujë?

قال رسول الله ص: “لاَ يَبُولَنَّ أَحَدُكُمْ فِي الْمَاءِ الدَّائِمِ الَّذِي لاَ يَجْرِي ثُمَّ يَغْتَسِلُ فِيهِ.”
“Askush nga ju, në asnjë rast të mos urinoj në ujë të qetë, që nuk rrjedh, e pastaj me të të lahet.” (el-Buhari, 239)

Pejgamberi a.s e ka ndaluar urinimin në ujë. Shkencërisht është vërtetuar se urina e njeriut përmban një numër të mikrobeve dhe baktereve të cilat barten në formën e tyre nga një person në tjetrin nëpërmjet ujit. Urinimi në ujë, sidomos në ujin që qëndron në një vend, shkakton përhapjen e shumë epidemive siç është kolera, tifoja dhe polio, pikërisht siç është rasti me pishinat publike.

Prandaj, pejgamberi Muhamed a.s e ka ndaluar për të na garantuar – me vullnetin e Allahut – jetë të lumtur pa sëmundje.

Përshtati: Miftar Ajdini

48 Comments

  1. I wanted to send a quick message to be able to appreciate you for all the stunning steps you are giving at this website. My time-consuming internet search has at the end been paid with brilliant insight to write about with my close friends. I would mention that we visitors actually are quite blessed to be in a really good community with so many marvellous people with valuable concepts. I feel very happy to have discovered the weblog and look forward to many more brilliant moments reading here. Thanks a lot once more for everything.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.