Keqbërja e fshehtë/dhuna

 

Shkruan: Prof.dr. Qani Nesimi

 

“…Dhunuesit do ta dinë se ku po rrokullisen.”

(Kur’an: Shuara, 227)

Dhuna shpreh një veprim të shëmtuar, një fjalë dhe sjellje negative, gjegjësisht një padrejtësi. Ajo asnjëherë nuk mund të ketë konotacion pozitiv. Vetëm se, ka raste, sikur sot që ndodh nëpër botë, që një veprim i dhunshëm/keqbërës të vlerësohet si avancim, përparim apo një fazë e patjetërsueshme që duhet të tejkalohet.

Së këndejmi, vetëdija apo veprimi vetëdijshëm, është veprimi për të cilin njeriu nuk mund të thotë se nuk e ka ditur ose nuk e ka kuptuar. Këtë mund t’ua thotë vetëm atyre që nuk kanë qasje për njeriun në fjalë ose për rrethanat brenda të cilave zhvillohet ngjarja. Mu për këtë dhuna mund të vijë në shprehje edhe me vetëdije edhe me pavetëdije. Dhuna me vetëdije s’do koment. Vetëm se ajo që është me pavetëdije kuptohet si e tillë vetëm atëherë kur bëhet e qartë se është gabim veprimi apo fjala e thënë më herët ku për të njëjtën kërkohet falje prej njerëzve ose prej Allahut Fuqiplotë. Në të kundërtën ajo nuk mund të llogaritet si e pavetëdije.

Në jetën e përditshme dhuna kuptohet si një padrejtësi që e vepron njeriu në rrethana të ndryshme dhe në forma të ndryshme, ndaj tjetrit. Është e vërtetë se dhuna merr formë dhe del në pah pas një veprimi të njeriut. Por, ajo burimin e ka pak më thellë. Dhuna është një gjë e cila, para se të shprehet apo të veprohet, ose para se të aktivizohet perceptimi, gjegjësisht shqisat e njeriut për të, ajo ekziston para se të jetë e kapshme apo e dukshme për tjetrin. Ajo pra, është shpirti dhunues i njeriut. Gjegjësisht ajo është ana e fshehtë e dhunës. Mu për këtë shpesh herë ndodh që keqbërësi apo dhunuesi të jetë edhe viktimë i keqbërjes së tij, mu ashtu sikur që shprehet kalifi Omer Abdylazizi, gjegjësisht Omeri i dytë: “Nuk mund të mendoj ndonjë të paudhë (zalim) që të jetë më viktimë (mazllum) se ai që e ka zili tjetrin.” (Mesazhi i Kuranit, Muhammad Asad, Logos-A, Shkup, 2016, f. 927).

Njëri nga Pejgamberët e Allahut Fuqiplotë, Nuhu a.s. deklaron se ai nuk është prej zullumqarëve (dhunuesve): “Dhe nuk po ju them se janë pranë meje thesaret e All-llahut dhe se e di të fshehtën, nuk them se jam engjëll dhe nuk them për ata që përçmojnë sytë tuaj, se All-llahu s’u jep të mira. All-llahu e di se ç’kanë në vetvete. Atëherë do të isha i padrejtë (zullumqar).”(Hud, 29-31).

Është më se e vërtetë se dhunues kanë qenë faraonët, nemrudët, ebu xhehlët, hitlerët, millosheviqët, enverët etj…, por dhunues të këqinjë janë edhe ata që në opinion nuk njihen si dhunues. Kurse në fakt janë dhunues të padukshëm apo janë jo të drejtë realisht. Këta janë të atillët që veprimin e tyre e mbulojnë ose me autoritet, ose më aftësi momentale, që kjo tregon për një dhunë me vetëdije, edhe nëse të tjerët janë të pavetëdijshëm për atë se çfarë po ndodh përreth tyre.

Ndërkaq ajetet kuranore të lartpërmendura përmes gojës së Nuhut a.s. vënë në spikamë dy relacione me rëndësi për njeriun: atë vertikal dhe atë horizontal. Dimensioni vertikal vë në pah pikën kyçe e kulminante të besimit të njeriut, si dhe të orientimit apo kahëzimit të tij. Nëse në majë të piramidës së besimit nuk është Allahu Fuqiplotë, si dhe nëse çdo gjë nuk vlerësohet duke u bazuar në relacionin me Të, atëherë lirisht mund të themi se fillojnë të mbijnë elementet e dhunës. Mu për këtë Pejgamberi i Allahut shprehet se tek ai nuk janë thesaret e Allahut, se ai nuk është person që i din të fshehtat, se ai nuk është melek, si dhe se ai nuk e din se kujt Allahu i jep apo jo të mira. Pra, në fund të ajetit ai shprehet se në të kundërtën do të ishte prej dhunuesve/keqbërësve.

Koncepti i tevhidit (besimit në një Zot) nuk e lejon një koncept/sistem despotik politiko-social që tërë shoqërisë t’ia imponojë një formë të vetme të të kuptuarit të gjërave. Gjegjësisht që tërë shoqërisë t’i imponohet një qasje e njëjtë ndaj sendeve, para së gjithash është në kundërshtim me amshueshmërinë e Allahut, konkretisht me fenomenin që Allahu çdo herë krijon krijesa dhe gjësende të ndryshme nga ajo e mëparshmja. Pra, të menduarit imponueshëm edhe nëse mund që për momentin të duket si diç e mirë dhe atraktive, ajo në fund rezulton me një padrejtësi, gjegjësisht nëse jo me dhunë konkrete, me një dhunë të fshehtë sigurisht.

Për mendimin tim detajet janë shumë më të rëndësishme se sa vetë sjellja apo vepra që ka marrë formën e dukshme për të gjithë. Mu ky është vendi ku edhe qëndron ajo që mund të quhet burim i dhunës ose i jodhunës. Në suren Hud, ajeti 117, Allahu Fuqiplotë shprehet: “Sepse, Zoti yt kurrë nuk e shkatërron një bashkësi (vetëm) për (besime) të gabuara, derisa pjesëtarët e saj sillen drejtësisht (ndaj njëri-tjetrit).”Fahrudin Raziu duke e shpjeguar këtë ajet kuranor thotë: “Ndëshkimi i Zoti nuk i bie një populli vetëm për shkak të besimeve të tyre që arrijnë në shirk dhe kufr, por i bën të vuajnë vetëm nëse ata, në mënyrë këmbëngulëse, bëjnë të këqija në marrëdhëniet reciproke, dëmtojnë qëllimisht (qeniet e tjera njerëzore) dhe veprojnë në mënyrë tiranike (ndaj tyre)”. (Mesazhi i Kuranit, f. 323-324).

Këtu mund të rikujtojmë njerëzit e këqinjë në vendin tonë (RM), të cilët me anë të shkrimeve, bisedave, ligjëratave, mendimeve, debateve, nxjerrjes në facebook të fotove që janë të montuara, mundohen që të bëjnë çmos vetëm e vetëm që të dështojë institucioni i Bashkësisë Fetare Islame.

Ndryshe, dhunë e fshehtë është të flasësh në një vend jo të duhur; të qëndrosh në një vend jo të duhur; të merresh me punë që nuk të takojnë; të mos e përdorësh forcën tënde për dobi të shoqërisë, edhe nëse do të fajësohesh; të tregohesh shumë i mençur dhe i aftë atje ku nuk sheh rrezik; të jesh dyfytyrësh; t’u shesësh mend të tjerëve; të paraqitesh i moralshëm, deri sa amoraliteti të ka kapluar në të katër anët; të tregohesh se je shumë i gatshëm për sukses, edhe pse më herët ke dështuar disa herë; të mendosh se bota rrotullohet vetëm rreth vetvetes tënde; t’i ekskomunikosh të tjerët…etj.

Ndërkaq tre parimet e tevhidit: selam/paqe, eman/siguri dhe vahdet/bashkim, e thonë të kundërtën. Njeriu i cili veten e mendon kontribues për të mirën e vetvetes së tij, familjes dhe shoqërisë ku ai jeton si dhe në veçanti ai që e mendon veten si një besimtar i mirë dhe i devotshëm, duhet ti ketë parasysh këto tre terme që u përmendën më lartë. Pra, nëse je besimtarë, je për paqë, për siguri dhe për bashkim. Kjo bindje nuk mund të lejojë njeriun që të jetë agresiv, terrorist, dhunues as ndaj vetes e as ndaj tjetrit, pa marrë parasysh se cili është qëllimi apo synimi i tij.

Si rrjedhojë, çdo kush që dhunon nderin, dinjitetin, integritetin, autoritetin, pasurinë dhe familjen e dikujt apo sajon diçka për dikë le të thotë, ashtu siç tha Nuhu a.s.: “…Nëse e sajova faji im është mbi mua…”. (Hud, 35).

8 085 Comments

 1. Thanks a lot for sharing this with all folks you actually realize what you’re
  speaking about! Bookmarked. Please additionally consult with my site =).
  We may have a hyperlink trade arrangement between us

 2. This is the right website for everyone who wants to understand this topic.

  You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You definitely put a new spin on a topic that has been discussed for years.
  Excellent stuff, just great!

 3. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your post seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a formatting issue or
  something to do with web browser compatibility but
  I figured I’d post to let you know. The style and design look great though!

  Hope you get the issue resolved soon. Thanks

 4. First off I want to say superb blog! I had a quick question in which I’d like
  to ask if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your mind prior to
  writing. I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out.
  I truly do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are wasted simply just trying to figure out how to
  begin. Any suggestions or tips? Thank you!

 5. It is the best time to make some plans for
  the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you could write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 6. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or suggestions.

  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

 7. I love what you guys are usually up too. This type of clever work
  and exposure! Keep up the good works guys I’ve added you guys to my own blogroll.

 8. I will right away clutch your rss as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter service.

  Do you’ve any? Please allow me recognize in order that I may subscribe.
  Thanks.

 9. After going over a handful of the articles on your web site, I
  honestly appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark webpage list and will be checking back
  soon. Take a look at my web site as well and tell me what you think.

 10. I absolutely love your blog.. Excellent colors & theme. Did you develop this site yourself?
  Please reply back as I’m attempting to create my own site and would like to
  learn where you got this from or what the theme is named.
  Thank you!

 11. I’ve been browsing on-line greater than 3 hours nowadays,
  yet I never found any attention-grabbing article like yours.

  It’s lovely worth sufficient for me. In my view,
  if all site owners and bloggers made good content as you did,
  the internet will be a lot more useful than ever before.

 12. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article
  like yours. It’s pretty worth enough for me. In my
  view, if all site owners and bloggers made good content as you did,
  the web will be a lot more useful than ever before.

 13. I really like what you guys are up too. This type of clever work and reporting!
  Keep up the excellent works guys I’ve added you guys
  to my own blogroll.

 14. Aw, this was a really nice post. Finding the time and actual effort to create a very good article… but what can I say… I put things off a lot and
  never manage to get nearly anything done.

 15. Hi i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this sensible post.

 16. Greetings! I’ve been following your weblog for a long time now and
  finally got the courage to go ahead and give you
  a shout out from Austin Tx! Just wanted to
  mention keep up the excellent work!

 17. I’m not sure exactly why but this web site is loading very slow for me.

  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 18. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you
  need any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

 19. It’s not my first time to pay a quick visit this web site, i am visiting
  this web site dailly and get good data from here everyday.

 20. I am extremely impressed with your writing skills as
  well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these days.

 21. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this brilliant blog!
  I suppose for now i’ll settle for bookmarking and
  adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will share this blog with my Facebook group.
  Talk soon! quest bars http://tinyurl.com/49u8p8w7 quest bars

 22. Hi! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured
  I’d ask. Would you be interested in exchanging links
  or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?

  My site covers a lot of the same subjects as yours
  and I think we could greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to send me
  an e-mail. I look forward to hearing from you! Great blog by the
  way! cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap
  flights

 23. Pingback: canada viagra
 24. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet
  my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like
  this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into anything.

  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
  scoliosis surgery https://coub.com/stories/962966-scoliosis-surgery scoliosis surgery

 25. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the internet the simplest
  thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while
  people consider worries that they just do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects ,
  people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks quest bars https://www.iherb.com/search?kw=quest%20bars quest
  bars

 26. Pingback: viagra connect
 27. Pingback: buy viagra online
 28. Ahaa, its fastidious discussion concerning this post at this place at this weblog,
  I have read all that, so at this time me also commenting here.

 29. First of all I want to say wonderful blog! I had a quick question in which
  I’d like to ask if you don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I’ve had a tough time clearing my mind in getting
  my thoughts out. I truly do take pleasure in writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips?

  Thank you!

 30. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 31. Pingback: cialis 10
 32. My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be exactly what
  I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a few of the
  subjects you write with regards to here. Again, awesome blog!

 33. I’ll immediately grasp your rss feed as I can not find your e-mail
  subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any?
  Please permit me know so that I may just subscribe.
  Thanks.

 34. Сериал и фильмов о Чернобыль было очень много, все они по-своему интересны. Однако именно американский канал HBO создал действительно интересный. Чернобыль сериал онлайн. Новые серии сериалов.

 35. Сериал и фильмов о Чернобыль было очень много, все они по-своему интересны. Однако именно американский канал HBO создал действительно интересный. Сериал чернобыль зона. Новые сериалы года смотреть.

 36. I truly love your blog.. Pleasant colors & theme. Did you develop
  this amazing site yourself? Please reply back
  as I’m attempting to create my very own blog and want to know where you got this
  from or what the theme is called. Kudos!

 37. Pingback: sildenafil 50mg
 38. I’ll immediately snatch your rss feed as I can not to find your e-mail subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Please permit me understand in order that
  I may subscribe. Thanks.

 39. I will right away grab your rss as I can’t to find your e-mail
  subscription link or newsletter service. Do you’ve any?
  Please let me understand in order that I may subscribe.
  Thanks.

 40. I want to to thank you for this very good read!! I definitely loved every little bit of it.
  I have got you saved as a favorite to check out new things you

 41. Pingback: cheapest viagra
 42. No matter if some one searches for his required thing, thus
  he/she desires to be available that in detail,
  so that thing is maintained over here.

 43. Great post. I was checking continuously
  this blog and I’m impressed! Extremely helpful information specifically the last part :
  ) I care for such info a lot. I was looking for this particular info
  for a long time. Thank you and good luck.

 44. I’ve been browsing on-line more than three hours
  today, but I by no means found any fascinating article
  like yours. It’s beautiful price sufficient for me. In my view, if
  all web owners and bloggers made just right content material as you probably did, the
  internet will be a lot more helpful than ever before.

 45. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that
  it is really informative. I am going to watch out for brussels.
  I will appreciate if you continue this in future. Lots of people will be benefited from
  your writing. Cheers!

 46. We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site offered us with useful information to paintings on. You have performed an impressive job and our whole group can be thankful to you.

 47. Pingback: purchase cialis
 48. Pingback: pharmacy viagra
 49. Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
  when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this good piece of
  writing.

 50. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Opera.
  I’m not sure if this is a formatting issue or
  something to do with browser compatibility but I thought
  I’d post to let you know. The style and design look great though!
  Hope you get the problem solved soon. Cheers

 51. I’ve been surfing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty worth enough for me. Personally, if
  all site owners and bloggers made good content as you did, the web will be
  much more useful than ever before.

 52. Ahaa, its fastidious discussion on the topic of this post
  here at this website, I have read all that, so now me also
  commenting here.

 53. Hello there, I found your blog by the use of Google while searching for a similar matter, your website came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 54. Pingback: sildenafil online
 55. Pingback: viagra canada
 56. You made some good points there. I checked on the net for more
  info about the issue and found most people will go along with your views on this website.

 57. I have been browsing online more than 4 hours today, yet I never
  found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for
  me. Personally, if all site owners and bloggers made good content as you did, the net will be a
  lot more useful than ever before.

 58. It is appropriate time to make some plans for the
  future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things
  or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 59. Hey would you mind letting me know which webhost you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog
  loads a lot faster then most. Can you suggest a good
  hosting provider at a fair price? Many thanks, I appreciate it!

 60. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your site provided us with helpful information to work
  on. You’ve performed an impressive job and our whole community will probably be grateful to you.

 61. Cмотреть новый сезон онлайн, Озвучка – Перевод Амедиа, лостфильм, NewStudio, Оригинал (+субтитры) Игра в кальмара 2 сезон 1 серия 257 причин, чтобы жить, Нормальные люди, Разрабы, Вампиры средней полосы, Бывшие, Нарко – все серии, все сезоны.

 62. Howdy! This blog post couldn’t be written much better! Looking at this post reminds me of my previous roommate!

  He constantly kept talking about this. I’ll send this information to him.
  Fairly certain he’s going to have a great read.

  Many thanks for sharing!

 63. For most recent news you have to go to see world wide web and on internet I found this site
  as a most excellent web site for most up-to-date updates.

 64. Howdy! This post couldn’t be written any better! Reading
  this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this article to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thanks for sharing!

 65. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any
  interesting article like yours. It is pretty worth enough for me.
  In my opinion, if all site owners and bloggers made good content as you did, the
  web will be much more useful than ever before.

 66. Hey there! I’ve been reading your website for a while now and finally got the
  courage to go ahead and give you a shout out from Kingwood Texas!
  Just wanted to mention keep up the excellent job!

 67. I will right away take hold of your rss as I can not to find your email subscription link or newsletter service.
  Do you have any? Please permit me know in order that I may subscribe.
  Thanks.

 68. I just couldn’t go away your web site prior to suggesting that I really loved the
  standard info a person supply for your guests? Is going to
  be back steadily in order to check up on new posts

 69. It’s the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I desire to suggest you few
  interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I want to read more things about it!

 70. I have been browsing online more than 3 hours today, but I never discovered
  any fascinating article like yours. It is lovely value sufficient for me.
  Personally, if all website owners and bloggers made excellent content as
  you probably did, the web will likely be a lot
  more helpful than ever before.

 71. Hello there, I found your blog by the use of Google while searching
  for a similar matter, your website came up, it appears good.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks. Hi there, simply changed into
  aware of your blog through Google, and located that it’s
  truly informative. I am gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful in case you proceed this in future.
  Numerous other people might be benefited from your writing.
  Cheers!

 72. I have been surfing on-line more than three hours
  lately, but I by no means discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty price sufficient for me. Personally,
  if all site owners and bloggers made good content material
  as you did, the internet will likely be a lot more useful than ever before.

 73. Pingback: viagra women
 74. Pingback: lady viagra doctor
 75. Pingback: goodrx viagra
 76. Pingback: cheap viagra
 77. Pingback: walmart viagra
 78. Thanks a lot for giving everyone an extremely memorable possiblity to read in detail from this site. It’s usually very superb and packed with a lot of fun for me and my office co-workers to search your website not less than three times in a week to see the latest secrets you have got. And of course, I am always impressed with the good tricks you serve. Selected 3 ideas on this page are undeniably the best we’ve ever had.

 79. Great post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for such information much. I was looking for this particular information for a very long time. Thank you and best of luck.|

 80. Definitely believe that which you stated. Your
  favorite reason seemed to be on the internet the simplest thing
  to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they just do not
  know about. You managed to hit the nail upon the top as well as
  defined out the whole thing without having side effect
  , people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 81. Pingback: viagras
 82. Pingback: viagra jokes
 83. Awesome blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover the same topics discussed here? I’d really like to be a part of community where I can get suggestions from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Bless you!

 84. Pingback: viagra pfizer
 85. Pingback: levitra vs viagra
 86. Pingback: female viagra pill
 87. Pingback: online viagra
 88. Pingback: buy viagra cheap
 89. Hello would you mind stating which blog platform you’re using? I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique. P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 90. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 91. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get
  that “perfect balance” between usability and visual appeal.
  I must say you’ve done a very good job with this. Additionally, the
  blog loads extremely quick for me on Safari. Superb
  Blog!

 92. This is a very good tip particularly to those fresh to the blogosphere. Short but very precise information… Appreciate your sharing this one. A must read post!|

 93. Thank you for every other excellent article. The place else may anybody get that type of information in such a perfect means of writing? I have a presentation next week, and I’m at the look for such info.|

 94. I like the helpful info you supply on your articles. I will bookmark your weblog and check once more right here regularly. I’m reasonably certain I will learn plenty of new stuff right right here! Good luck for the following!|

 95. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz answer back as I’m looking to create my own blog and would like to know where u got this from. kudos|

 96. Unquestionably consider that that you stated. Your favorite justification appeared to be at the web the easiest thing to take into accout of. I say to you, I certainly get irked whilst people think about issues that they just don’t know about. You controlled to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing with no need side effect , folks could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks|

 97. I will immediately take hold of your rss as I can’t to find your e-mail subscription link or e-newsletter service. Do you have any? Please let me recognize so that I could subscribe. Thanks.|

 98. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.|

 99. excellent put up, very informative. I ponder why the opposite specialists of this sector don’t notice this. You should proceed your writing. I’m sure, you have a huge readers’ base already!|

 100. I was wondering if you ever considered changing the layout of your site? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?|

 101. I was curious if you ever considered changing the page layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 pictures. Maybe you could space it out better?|

 102. No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, so that thing is maintained over here.|

 103. Howdy! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 104. Hello! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog. Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick. I’m thinking about setting up my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions? Thanks|

 105. You have made some decent points there. I looked on the net for more information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.|

 106. Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem. If you have any recommendations, please share. With thanks!|

 107. Hi this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!|

 108. Currently it seems like WordPress is the top blogging platform available right now. (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?|

 109. Its like you read my mind! You appear to grasp so much approximately this, like you wrote the book in it or something. I feel that you could do with a few to power the message house a little bit, but other than that, this is wonderful blog. An excellent read. I’ll certainly be back.|

 110. Confinement was 2 weeks, they truly don’t expand on the full in banal or something and it takes loiter again and again (pharmduck.com). I pass off they enlightened me around it. Anyways the crap I ordered was monstrous, mere jubilant, Worth that I can’t upon anywhere else.

 111. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something enlightening to read?|

 112. Whats up very nice website!! Guy .. Excellent .. Amazing .. I’ll bookmark your blog and take the feeds also? I am satisfied to find a lot of helpful information right here within the submit, we want develop more strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 113. Pingback: cialis tadalafil
 114. Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have truly loved surfing around your weblog posts. After all I’ll be subscribing in your rss feed and I hope you write once more very soon!|

 115. Having read this I thought it was extremely informative. I appreciate you spending some time and energy to put this information together. I once again find myself personally spending a significant amount of time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!|

 116. Fantastic blog you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really love to be a part of group where I can get feedback from other knowledgeable people that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thanks a lot!|

 117. Does your blog have a contact page? I’m having problems locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.|

 118. Wonderful website. Plenty of helpful information here. I am sending it to a few pals ans also sharing in delicious. And of course, thanks for your effort!|

 119. I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to
  come here and visit more often. Did you hire
  out a designer to create your theme? Excellent work!

 120. Hey great website! Does running a blog like this take a great deal of work? I’ve virtually no knowledge of coding however I had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or tips for new blog owners please share. I understand this is off topic but I just had to ask. Thank you!|

 121. Thanks for one’s marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you’re a great author.I will
  make sure to bookmark your blog and will come back down the road.
  I want to encourage you to ultimately continue your great job, have a
  nice morning!

 122. zpackus.com has helped me in varied ways concluded the sometime 30 years. In the direction of criterion, filling prescriptions in blister packs, giving notice on medications and fetching measurements on occupational therapy aids like compression stockings (Anna and Lyle) and compounding medications when needed. Calling doctor’s offices for the benefit of refills when allowed and deciphering instructions and doctor’s writing. They secure also been famed at helping with Special Authorizations representing certain medications. I exceedingly increase being able to call the pole to make clear clarification on medications and demand in the service of guidance on drugs or over with the bar products. If they do not attired in b be committed to a product or medication needed they wishes order it in looking for me. Only attitude I surely appreciated is the staff is up to rendezvous and scrape before with medications and variant choices. They do not adjudicate to demands you into buying any special product. Another crap I like about Cloverdale Pharmasave is the remunerate program in requital for purchasing items in the store. I remark the prices competitive and the on the block are all right with a encyclopaedic genre of products.

 123. Hey there, You have done an incredible job. I’ll certainly digg it and individually suggest to my friends. I am sure they will be benefited from this site.|

 124. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your site provided us with valuable information to work on. You have done an impressive job and our entire community will be grateful to you.|

 125. I came to differentiate nearly pharmasave and their holistic approach through the Allowed zithromax without a doctor’s prescription coming up on 4 years ago! I had just entered menopause so I met with Lyle for the purpose a consult and also attended a seminar. I was so impressed with the consciousness and professionalism of every tom I met and dealt with. How do they about us by way of name? It makes you feel like you are a mature relatives!

 126. I am sure this paragraph has touched all the internet users, its really really pleasant piece of writing on building up new weblog.|

 127. Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the problem resolved soon. Thanks|

 128. Hello there! This article couldn’t be written any better!
  Looking at this post reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I’ll forward this post to him.
  Fairly certain he’ll have a very good read. I appreciate you for sharing!

 129. It’s truly very difficult in this full of activity life to listen news on TV,
  thus I only use the web for that purpose, and obtain the most recent information.

 130. You’re so awesome! I don’t believe I’ve truly read anything like that before. So good to discover somebody with some genuine thoughts on this issue. Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that’s needed on the web, someone with a little originality!|

 131. Hello there! I could have sworn I’ve been to this web site
  before but after going through a few of the posts I realized it’s new
  to me. Nonetheless, I’m definitely happy I came across it
  and I’ll be book-marking it and checking back frequently!

 132. Its such as you read my mind! You seem to grasp so much approximately
  this, like you wrote the ebook in it or something. I believe
  that you simply could do with some percent to pressure the message home a
  bit, however instead of that, that is excellent blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 133. I want to to thank you for this very good read!! I absolutely loved every little bit of it. I’ve got you bookmarked to check out new stuff you post…|

 134. Do you mind if I quote a few of your posts as long as
  I provide credit and sources back to your site? My website
  is in the exact same niche as yours and my visitors would certainly benefit from some of the information you provide here.

  Please let me know if this okay with you.
  Appreciate it!

 135. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
  It will always be interesting to read through content from other authors and practice something from other web sites.

 136. I think that is one of the most vital info for me. And i am glad studying your article. But should remark on few general things, The site taste is wonderful, the articles is truly excellent : D. Excellent activity, cheers|

 137. Howdy! I realize this is kind of off-topic but I needed to ask. Does managing a well-established website such as yours require a massive amount work? I’m completely new to running a blog but I do write in my journal on a daily basis. I’d like to start a blog so I will be able to share my experience and feelings online. Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!|

 138. We stumbled over here coming from a different web page and thought I might as well check things out.

  I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to looking at your web page repeatedly.

 139. This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 140. Pingback: latisse serum
 141. Since my people came to the US we eat been ordering all our connection lenses here. Not in any degree had an consequence verifying our international prescriptions and evermore a close rep to solution the phone when we had questions. Self-indulgent shipping hfaventolin.com and good prices to boot
  Beneficial material. Appreciate it.

 142. Pingback: buy chloroquine
 143. Pingback: molnupiravir price
 144. Pingback: baricitinib eua
 145. Good day very cool website!! Guy .. Excellent .. Superb .. I’ll bookmark your web site and take the feeds additionally? I’m glad to find so many useful info right here in the publish, we’d like work out extra strategies in this regard, thank you for sharing. . . . . .|