Historia e mjekësisë islame

Dituria për mjekësinë u përhap nëpër Kalifatin Islam në kohën në mes të rënies së Perandorisë Romake në shek. V dhe renesansës evropiane në shek. XV. Megjithatë, lulëzimi i institutcioneve mjekësore islame ka filluar gjatë shek. IX dhe përputhet me kohën e artë të Kalifatit Abbasit në Lindje (749-1258).

Ky det i diturisë, i cili rrodhi gati katërqind vjet, më vonë u ndal nga invadimi mongol në Kalifatin e Lindjes dhe pas rënies së Kalifatit të Perëndimit në Spanjë.

Mjekësia tradicionale islame ka eklektik të lartë dhe është ngritur mbi themelet e diturisë më të hershme mjekësore, duke përfshirë këtu diturinë indiane, romake, greke dhe siriane. Faza fillestare e zhvillimit të mjekësisë islame ishte koncentruar në përkthimin e veprave greke, persiane dhe nestoriane në gjuhën arabe.

Kjo periudhë njihet me emrin Medresetu-Shurrah el-Igriki- jjin (Shkolla e komentuesve të veprave greke), në të cilën dijetarët kanë përkthyer kryesisht të gjitha veprat greke mbi mjekësinë dhe shkencën. Në të vërtetë muslimanët janë meritorë për ruajtjen, ndërmjet të tjerash, të shumë veprave të Galenit dhe Hipokratit dhe Evropa për herë të parë është njohur me mjekësinë greke nëpërmjet përkthimeve arabe.

Në fazën tjetër të arritjes së shpejtë të shkencës greke dhe persiane, gjenerata e re e shkencëtarëve islamë ka dalë me koncep- tet e veta autentike (origjinale) dhe me kontributin e vet në mjekësi, ndërsa veprat e këtyre skolastikëve, siç janë veprat e Ibn Sina El Raziut (Avicena) dhe të tjerëve, kanë dominuar në shkollat mjekësore evropiane disa shekuj me radhë.

Kalifi abbasit Me’muni hedhi një hap gjigant në drejtim të përcaktimit të pjesëve që duheshin përkthyer dhe të shkollave mjekësore kur e krijoi Dar el-Hikma (Shtëpia për shërim) në Bagdad. Ky institucion kryesor ka përfshirë shkollën për përkthim, të cilën e ka udhëhequr mjeku dhe filozofi Hunejn ibn Is’hak el- ’lbadi (810-873), i cili njëkohësisht e kryente edhe rolin e përkthyesit kryesor në atë kohë, ndërsa ai ishte rastësisht i biri i farmacistit të qytetit Hirat ne Irak.

Këto shkolla mjekësore i kanë vënë themelet e praktikës mjekësore në atë kohë dhe kanë kontribuar mjaft në zgjerimin e arritjeve të reja në mjekësi, në kujdesin ambulantor ndaj pacientit dhe në klinikat mobile.

Në mesin e këtyre shkollave dhe spitaleve, më i madhi dhe më i njohuri ka qenë spitali El Nuri në Damask (1160), që ka vepruar gati 300 vjet dhe spitali Mensuri në Kajro të Egjiptit (1276). Një kohë Bagdadi kishte afro 600 spitale, ndërsa Kordoba në Spanjë kishte më shumë se 500. Spitalet më të mëdha kanë pasur bibliotekën, klinikën jashtë ambulantore, dhe shkollat mjekësore.

Këto spitale kanë punuar me kujdes e zell në hulumtimin e ndarjes së pacientëve me temperaturë apo sëmundje infektive njësoj sikurse edhe të sëmurët mentalë. Shkollimi mjekësor është përhapur pikërisht nga këto spitale. Aty studentët kërkonin shkollën teorike dhe praktike, ndërsa këto mësime i merrnin nga mjekët dhe kirurgët e njohur, që ishin zgjedhur për të shërbyer në këto spitale.

Spitali Mensuri ishte spitali i parë i cili kujdesej për shkencën, mësimin dhe gjendjen sociale. Ai e kishte ndarë mbrojtjen dhe kujdesin për gra, fëmijë dhe rekonvalescentë, kujdesin ndaj të sëmurëve me sëmundje specifike, historinë e gjer të sëmundjes dhe klinikat jashtambulantore.

Si plotësim i kësaj, ekzistonin biblioteka të vogla dhe përmbledhje private, të gjitha vepra mjekësore me së paku 100.000 libra. Këto biblioteka kishin vepra mjekësore, përveç veprave të tjera shkencore, siç ishin veprat që flitnin për astronominë, kiminë, gjeometrinë, filozofinë dhe shkenca të tjera. Në këtë kohë, kryeqyteti lindor dhe perëndimor i Kalifatit u bënë qendra të civilizimit, ndërsa institucionet mjekësore dhe puna kërkimore-shkencore financohej nga shteti.

Mjekët islamë dalloheshin në ligjëratat e tyre si për çështje klinike, ashtu edhe për çështje të mjekësisë bazike. Nga studentët e mjekësisë kërkohej të ishin të shkolluar në shkencat bazike dhe të kenë dituri përkatëse nga veprat e autoriteteve mjekësore, siç ishin, ndër të tjera, ato të Galenit, Hipokratit dhe të El-Zahravit.

Dituria mjekësore ishte përmbledhur në një vepër të shkruar, kështu që testet klinike kanë mundur të arsyetohen dhe të argumentohen deri në një kufi të caktuar, ndërsa studentët janë pyetur në shkencat bazike. Vetëm ata që kanë arritur sukses dhe kanë kaluar, u është lejuar t’u nënshtrohen testeve klinike, ndërsa vërtetimi në mjekësi ka kërkuar dituri adekuate nga të dy fushat.

Kalifi abasit El-Muktadiri (vdekur më 908) ka kërkuar nga mjeku i shquar Sunnen ibn Thabiti (vdekur në vitin 976) që t’i pyeste të gjithë mjekët dhe t’i certifikonte ata që janë kualifikuar për praktikën mjekësore. Megjithatë, kolegjiumi mjekësor dhe mjekët e njohur kanë qenë të përjashtuar nga kjo kërkesë.

Shkencëtarët islamë kanë përmirësuar dhe e kanë zhvilluar më tej edhe farmakologjinë dhe kiminë. Ata kanë përshkruar shumë ilaçe, si: sana, kamfuri, arrat moskate, pykëzat etj., por janë shërbyer edhe karafilat etj. Janë shërbyer gjithashtu me tretës të rinj të ilaçeve, siç është: shurupi i trëndafilit dhe i portokallit.

Kanë përdorur gjithashtu aldehidet, alkoolin dhe tretës të tjerë të ngjashëm duke zhvilluar edhe më tej metodat e testimit të pastër- tisë së metaleve dhe kimikateve. Këmbëngulësia e tyre në kërkimin e metodave të shndërrimit të metaleve në punime artistike rezultoi me zbulimin e disa kimikateve, siç janë metalet acidike, antimoni, bismuti, amoniaku dhe bashkëdyzimet e zhivës. Fjalët arabe si alkool (arab. kuhul), shurup (arab. shurub) dhe të tjera, janë përdorur gjerësisht.

Proceset kimike bazike, duke përfshirë destilimin, kristalizimin dhe sublimimin janë zbuluar gjithashtu në këtë mënyrë. Është e njohur po ashtu që mjekët islamë e kanë përdorur cannabis sativa indica (arab. kuunab hindi; hashishatul kaif) si anestetik, ndërsa ekzistojnë shenja se e kanë njohur inhalimin gjatë përdorimit të anestezionit.

Vepra e El-Kindit mbi metodën e përshkrimit dhe dozimin e përcaktuar e të saktë të ilaçeve është e njohur mirë. Ai ka përdorur ligjin e progresionit gjeometrik në përshkrimin e ilaçeve. Dhe, në fund, përhapja e famës së Muhammed ibn Abdullah el-Ash’atinit nga Mosuli i Irakut, si njohës i shkëlqyer i mjekësisë dhe farmakologjisë, bëri që nga të gjitha qytetet e largëta dhe të afërta të vinin studentë për t’i dëgjuar ligjëratat e tij.

1 435 Comments

 1. Do you have a spam issue on this site; I also
  am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice practices and we are looking to exchange
  methods with others, why not shoot me an email if interested.

 2. I have been browsing online more than 3 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 3. I’m extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one today.

 4. My spouse and I stumbled over here by a different website and thought I may as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking at your web page again.

 5. Hello there, You have done a great job. I will definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this website.

 6. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really one thing which I feel I might never understand. It seems too complex and extremely broad for me. I am having a look ahead to your subsequent publish, I will try to get the hang of it.

 7. I simply want to tell you that I am just newbie to weblog and absolutely enjoyed you’re website. Likely I’m likely to bookmark your blog . You actually come with good well written articles. With thanks for revealing your web page.

 8. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 9. You actually make it appear really easy along with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I’d never understand. It kind of feels too complex and very huge for me. I’m looking ahead for your subsequent put up, I¡¦ll attempt to get the hang of it.

 10. You can definitely see your skills in the work you write. The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t afraid to mention how they believe. At all times follow your heart.

 11. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your website is excellent, let alone the content!

 12. Aw, this was an extremely nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a very good article? but what can I say? I put things off a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

 13. Undeniably imagine that which you said. Your favourite reason appeared to be at the net the simplest thing to understand of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as people consider worries that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail upon the top and also outlined out the entire thing with no need side effect , other folks can take a signal. Will probably be back to get more.

 14. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

 15. Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Extremely helpful info particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain information for a very long time. Thank you and best of luck.

 16. I intended to create you one very small word to be able to give many thanks the moment again about the superb secrets you’ve shared in this article. This is certainly seriously generous with you to convey without restraint just what many of us could have offered for sale for an ebook to help with making some cash on their own, primarily since you might have done it if you ever wanted. Those thoughts additionally served to be the easy way to know that most people have the same eagerness like my very own to realize a lot more in respect of this condition. I’m sure there are lots of more fun situations ahead for individuals that look over your site.

 17. Howdy! I just want to give an enormous thumbs up for the good data you could have here on this post. I will be coming again to your blog for more soon.

 18. Wow! Thank you! I constantly needed to write on my site something like that. Can I take a portion of your post to my blog?

 19. Great website. A lot of helpful info here. I¡¦m sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious. And obviously, thank you on your sweat!

 20. This design is steller! You definitely know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!

 21. Terrific post but I was wanting to know if you could write
  a litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more.
  Thank you!

 22. Hello, Neat post. There’s a problem together with your website in web explorer, would test this?K IE nonetheless is the market chief and a huge element of other folks will omit your wonderful writing due to this problem.

 23. Thanks for the auspicious writeup. It actually was a amusement account it. Glance advanced to far introduced agreeable from you! However, how could we keep up a correspondence?|

 24. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it is really informative. I am going to watch out for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!|

 25. Heya are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog? Any help would be really appreciated!|

 26. I will right away grasp your rss feed as I can’t find your email subscription link or newsletter service. Do you’ve any? Please let me realize in order that I may subscribe. Thanks.|

 27. Hello there! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him. Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!|

 28. Appreciating the dedication you put into your website and detailed information you provide. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed material. Fantastic read! I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.|

 29. Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is wonderful blog. A fantastic read. I will definitely be back.

 30. Remember, players can put their bankroll and bonuses to good use on-the-go. Foolishly, anytime and anywhere. Even we have an underlying motivation for making you read this article, pokies 2021 providing you have an internet connection. Suddenly, a significant number of casinos are not. Instead, wozu gibt’s Dingdong. Progressives Live casino Alternative games It’s important that there is enough variety to interest a wide array of players.8 Sep 2015 Best poker apps for android – reviews and deals, there will be the game logo. https://shopsex.org/community-sex-stories/profile/andreashaskins9/ However, the ease-of-use and accessibility provided by Bitcoins allow many casinos to skirt these rules. They may use questionable proprietary games and avoid regulation, with the sole goal of scamming you. Fortunately, these sites are incredibly rare, and it’s very easy to determine the legitimacy of a Bitcoin casino.

 31. Building castles from cards is one thing, but if you want to explore more titles like this, then be sure to visit our collection of solitaire games that you can play for free. Scramble Words is a free online word scramble game, with many exciting twists and turns!\r\n\r\nScramble Words is a word-making game. The goal is to unscramble the list of letters found at the bottom of the screen, using your keyboard or mouse to spell out words. As you’re unscrambling, keep in mind that scoring —the goal of the game — is based on the length of the words you spell, the difficulty of the letters used, and how quickly you find and spell each word. Up the difficulty and you’ll be rewarded handsomely! This game is not available anymore The Spider Solitaire game has come a long way and made its way to your mobile phones. It is a popular two-deck solitaire game that everyone must have played at least once in their lifetime. This version uses two 52 cards deck, with each deck containing one suit, two suits, or four suits, based on the difficulty level. The objective of the game is to form a set of 13 cards of the same suit in ascending order from Ace to King, on top of a pile. On MPL, the game is played in 1v1 and 1vN game mode.
  http://xn--trkem-0ra8l.com/community/profile/fredabenge5821/
  Here’s how to play the game, which blog BetaNews recently noticed: Are you looking for Microsoft Store in: Ukraine – українська? Play better chess with our structured learning paths A crossword a day keeps the doctor away! Get your daily dose of crossword puzzles here first. Beat today’s puzzle? Go back and play another daily puzzle. Feed your mind with this daily crossword that will keep you coming back for more! Click the game controller icon, which should be located down near the camera icon.

 32. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually know what you’re talking about! Bookmarked. Kindly also visit my site =). We could have a link exchange arrangement between us!

 33. New York City’s Best Mover Locations Bronx Moving with our professional Bronx movers is the right call to make 327 Walnut Avenue, Bronx, NY 10454 Chicago Movers Our company is one of the most respectable and prestigious moving companies based in the New York City area. We cater to clients in need of local, long distance, commercial and residential moving. Our 2 million dollar insurance policy enables us to move in and out of the most elite buildings in New York. All of our movers are highly trained to make your next move the best move ! BRONX, NY Whether you’re changing neighborhoods, states, or countries, relax and we’ll completely take care of the moving process. Our professional NYC Movers will help get you moved quickly! Chicago Movers Whether you’re changing neighborhoods, states, or countries, relax and we’ll completely take care of the moving process. Our professional NYC Movers will help get you moved quickly! https://eastmanguitars.co.uk/community/profile/kishamolnar2785/ get your shipping quote> Other Services: Seattle Car Shipping will be happy to do Trailer Transport for you! If your vintage trailer is too old to have towed, we can put the whole unit on top of our lowboy flatbed trailer. Towing Services of Albuquerque Best Towing, Tow Truck, Roadside Assistance, And Mobile Roadside Services in Las Vegas, Nevada You do not need to have a license plate on your trailer. We can use our transport tags to move your camper. If you do have tags then please leave them on your trailer. This will avoid us having to pay any extra charges going through certain states for permit fees running on our transport tags. Mortons on the Move Our Sales Division has a large inventory of new and used dry van, flatbed, reefer, single drop, drop van, pup, container, chassis, and storage trailers for sale.

 34. This is very attention-grabbing, You’re a very professional blogger. I’ve joined your rss feed and look ahead to in search of extra of your fantastic post. Additionally, I have shared your website in my social networks|

 35. My spouse and I stumbled over here by a different page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page again.|

 36. Hey there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Cheers!|

 37. Hey, I think your site might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!|

 38. Раком и в позе наездницы отымел на массажном столе сисястую блондинку с … Блондинка в латексных чулках и лифчике трахается с негром у которого громадный хуй Жирная блондинка Джулия трахается с любовником Межрасовая оргия довела худую блондинку до оргазма Симпатичная блондинка сношается с лысым другом 640 x 360 MP4 Блондинка впервые попробовала жесткий ганг банг с четырьмя большими членами – 21porno.ru – Доминирование и унижение Лесби красотки устроили фетиш порно и используют самотыки Тренер гимнаст был недоволен растяжкой блондинки и выебал ее в наказание Блондинка Кай Лавли примерила сначала белье чужой жены, а после и пенис ее мужа Наслаждайтесь высококачественными XXX фото с участием некоторых грязных и извращенных блондинок с красивыми длинными волосами, которые знают все о том, как оседлать член за несколько секунд. Пристегнитесь и будьте готовы к сенсации! Блондинка впервые попробовала жесткий ганг банг с четырьмя большими членами https://www.tipsofwork.com/community/profile/anthonychow349/ Внимание, на этом сайте размещены материалы эротического и порнографического характера, предназначенные для просмотра только взрослыми! Посещая этот сайт вы подтверждаете что вам 18 или более лет. Всем моделям, представленным на нашем сайте на момент съемки уже исполнилось 18 лет. Стриптиз от гея Моника работает в маникюрном салоне, где встречает подругу детства Ташу. У Таши все хорошо по жизни, и она не рада, что Моника прозябает в салоне. Моника рассказывает о болезни отца. Таша предлагает пойти танцевать стриптиз к ней в заведение, но Моника против. Подруга обещает легкие деньги и просит Монику подумать над ее предложением. Стриптиз от гея Скрытая сьемка в элитном стриптиз клубе Сексуальная гимнастка на приеме у развратного гинеколога В какой-то момент на сцене началось хаотичное движение. Люди шли и шли – кто-то по часовой стрелке, кто против, несли букеты к ногам любимого артиста.  

 39. Simply desire to say your article is as amazing. The clarity in your post is just spectacular and i could assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the rewarding work.|

 40. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be exactly I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for yourself? I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on most of the subjects you write regarding here. Again, awesome site!|

 41. Hello there! I could have sworn I’ve visited your blog before but after going through many of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly happy I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently!|

 42. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I want to suggest you few
  interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read even more things about it!

 43. I’ve been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. In my view, if all site
  owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 44. I think that what you said made a ton of sense.
  However, think on this, what if you added a little content?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog,
  however what if you added a headline that grabbed people’s attention?
  I mean Historia e mjekësisë islame – Jehonaislame.com is
  a little boring. You should peek at Yahoo’s home page and watch how they create news titles to get viewers to click.

  You might add a video or a related picture or two to get
  readers excited about what you’ve written. In my opinion, it would
  bring your blog a little bit more interesting.

 45. I blog frequently and I seriously appreciate your information. This great article has truly peaked my interest.
  I’m going to take a note of your site and keep checking for new information about once a week.

  I subscribed to your RSS feed as well.

 46. You actually make it appear really easy with your presentation however I
  in finding this matter to be really something which I believe I might by no means understand.
  It seems too complicated and extremely extensive for me.
  I’m looking forward on your subsequent submit,
  I will try to get the hold of it!

 47. Hello i am kavin, its my first time to commenting anyplace,
  when i read this paragraph i thought i could also create comment due to this good
  article.

 48. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently
  fast.

 49. wonderful post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don’t understand this.
  You should continue your writing. I am confident, you have a great readers’ base already!

 50. Pretty component to content. I simply stumbled upon your blog and
  in accession capital to assert that I acquire in fact loved account your weblog posts.
  Any way I will be subscribing on your augment or even I fulfillment you get right of
  entry to consistently rapidly.

 51. Hello! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my good old room mate!

  He always kept talking about this. I will forward this page to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

 52. Hi! I realize this is sort of off-topic but I needed to ask.
  Does managing a well-established website
  such as yours require a massive amount work? I’m brand new to writing
  a blog however I do write in my journal everyday. I’d like to
  start a blog so I can share my experience and thoughts online.
  Please let me know if you have any recommendations or
  tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!

 53. Pingback: ivermectin 2mg
 54. Pingback: I paemër
 55. of course like your web-site but you need to test the spelling on quite a few
  of your posts. A number of them are rife with spelling problems and I find
  it very bothersome to tell the truth then again I will definitely come
  back again.

 56. Pingback: I paemër
 57. Pingback: I paemër
 58. Hey There. I found your blog using msn. This is a really smartly written article.
  I’ll be sure to bookmark it and come back to read more of your useful
  info. Thank you for the post. I’ll certainly comeback.

 59. Pingback: ivermectin kaufen
 60. Pingback: ivermectin generic
 61. I’ve been browsing online greater than three hours lately, yet
  I by no means found any fascinating article like yours.
  It’s beautiful price sufficient for me. In my opinion, if all
  site owners and bloggers made excellent content as you probably did, the web
  will probably be much more helpful than ever before.

 62. Excellent blog here! Also your site loads up fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?

  I wish my web site loaded up as fast as yours lol

 63. Have you ever considered about including a little bit more than just
  your articles? I mean, what you say is important and all.
  However just imagine if you added some great images or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and videos, this site could certainly be one of
  the greatest in its field. Terrific blog!

 64. Pingback: cialis drug
 65. Pingback: bnf sildenafil
 66. I will right away grasp your rss feed as I can not find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you’ve any? Please allow me understand so that I may subscribe.

  Thanks.

 67. Pingback: cialis erection
 68. Pingback: tadalafil lilly
 69. Pingback: viagra or cialis
 70. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Very helpful information particularly the last part 🙂 I care for such information a
  lot. I was looking for this certain information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 71. You’ve made some really good points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 72. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was curious about your
  situation; we have developed some nice procedures
  and we are looking to trade solutions with others, please shoot me an email if
  interested.

 73. Pingback: cialis dosage
 74. Pingback: tadalafil liquid
 75. Pingback: what is cialis
 76. Greetings! Quick question that’s entirely off topic.

  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My weblog looks weird when browsing from my iphone. I’m trying to find a
  template or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 77. We are a bunch of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community shall be grateful
  to you.

 78. Pingback: casino game
 79. Pingback: cialis 20mg online
 80. Pingback: viagra from canada
 81. Pingback: cialis tablets
 82. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s challenging to get that
  “perfect balance” between user friendliness and visual appeal.
  I must say you have done a fantastic job with this. Also,
  the blog loads extremely fast for me on Opera.
  Excellent Blog!

 83. We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with useful info to work on. You’ve performed a formidable task and
  our entire community might be grateful to you.

 84. Pingback: stromectol tablets
 85. Pingback: ivermectin buy
 86. Pingback: ivermectin dosing
 87. Pingback: best tadalafil
 88. Pingback: ivermectine usa
 89. you’re actually a just right webmaster. The
  website loading speed is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick.

  In addition, The contents are masterwork. you’ve done a great activity on this matter!

 90. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright
  infringement? My website has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it seems a lot of
  it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know
  any methods to help prevent content from being ripped
  off? I’d truly appreciate it.

 91. I’m really impressed together with your writing skills and also with the format
  in your blog. Is that this a paid theme or did you customize it yourself?
  Anyway stay up the excellent high quality writing, it is uncommon to look a great blog like this one these days..

 92. My brother suggested I would possibly like this blog. He was entirely right.
  This submit truly made my day. You cann’t believe simply how so
  much time I had spent for this info! Thank you!

 93. Pingback: driponin online
 94. Hello, I think your website could possibly be having
  browser compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues.
  I simply wanted to give you a quick heads up!
  Other than that, excellent site!

 95. I do like the way you have framed this particular problem plus it really does offer me personally some fodder for thought. Nonetheless, through everything that I have experienced, I basically wish as the reviews pack on that men and women continue to be on point and in no way start on a soap box of some other news of the day. Still, thank you for this superb point and whilst I can not go along with it in totality, I value your perspective.

 96. Claiming your Live Casino Welcome Offer is a very easy and straightforward process. Once you’ve completed the sign-up process, your Welcome Offer will appear in your ‘My Offers’ page. If you notice a green blob alongside the ‘Promotions’ category at the top of your screen, this is a reminder that you still haven’t claimed all of your offers yet. Playing in a live casino is just like playing in a real-world casino. Actually, the purpose of the live casino is to mimic the true and authentic casino experience. GamblingDeals brings together the best live casino offers in one place, making it easy for you to compare the best offers around, sign up to your best fit, and get started at a top live casino with a bonus in your pocket. Simply browse below, click through to one of the best casino sites, and play the best live casino games. http://charlieibsi443198.thelateblog.com/11907030/raging-bull-casino-aud As we have already mentioned repeatedly, roulette is one of the oldest and most popular casino games. It has gone through a lot, both historically and commercially and its main rules have inevitably changed over the years. Nowadays, there are three widely recognized types of roulette over the world – American roulette, which has the oldest history, European roulette, which registers the highest odds of winning and, of course, its slightly different version called French roulette. Each game follows the same basic rules with a few minor exceptions. Inevitably, each type registers different roulette payouts. In the following sections, you can find more information about each type of roulette: By playing this free wonderful game of chance in its digitalized form, you’ll be granted the unique opportunity to test out the waters provided that you’re completely new to the game. Yet, if you’ve played the game before, you’ll be able to brush up on its rules and even possibly better your strategy. What’s absolutely wonderful about playing the game on our site is that it literally comes with absolutely no strings attached. Essentially, there’s no need to sign up to our site to play, and best of all there’s even no need to deposit your bankroll either.

 97. Pingback: intermectine
 98. Pingback: cialis vs viagra
 99. Tremendous issues here. I’m very glad to peer your article.
  Thanks a lot and I am having a look forward to contact you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

 100. I think this is one of the most significant info for me. And
  i am glad reading your article. But want to remark on few
  general things, The web site style is great, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 101. Unquestionably believe that that you said.
  Your favorite reason appeared to be at the net the easiest thing to keep in mind of.
  I say to you, I definitely get annoyed whilst folks consider issues that
  they just don’t understand about. You managed to hit the nail upon the top and defined out
  the whole thing without having side effect , other people
  can take a signal. Will probably be again to get
  more. Thanks

 102. Pingback: ivermectina
 103. Link exchange is nothing else but it is only placing the other
  person’s blog link on your page at appropriate place and other person will also
  do similar for you.

 104. Thank you for every other informative blog. Where else may just I am getting that type of info written in such a perfect
  manner? I have a venture that I am simply now working on, and I have been at the look out for such info.

 105. you’re actually a excellent webmaster. The web site loading pace is incredible.

  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Also, The contents are masterwork. you have performed a
  great process in this subject!

 106. Hey there! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my
  iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. Cheers!

 107. Hello There. I found your blog the use of msn. That is a very well written article.
  I will make sure to bookmark it and return to read extra of your helpful info.
  Thank you for the post. I will certainly comeback.

 108. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, awesome blog!

 109. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious
  what all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it

 110. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say fantastic blog!

 111. Excellent post but I was wanting to know if you could
  write a litte more on this subject? I’d be very thankful if you could elaborate a little
  bit more. Kudos!

 112. You need to take part in a contest for one of the finest sites on the
  net. I’m going to highly recommend this web site!

 113. Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of
  hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?

 114. wonderful issues altogether, you just received a new
  reader. What could you recommend in regards to your submit that you just made a few days in the past?
  Any sure?

 115. This is the perfect webpage for anybody who would like to find out about this topic.
  You understand a whole lot its almost hard to argue with you (not that I actually would
  want to…HaHa). You certainly put a brand new spin on a topic which has been written about for
  decades. Excellent stuff, just great!

 116. Hi there would you mind letting me know which webhost you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say this blog loads
  a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?

  Thanks a lot, I appreciate it!

 117. Right here is the right blog for everyone who would like to find out about this topic.

  You realize a whole lot its almost hard to argue with
  you (not that I actually will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject that has been written about for a long time.

  Excellent stuff, just wonderful!

 118. It is not my first time to go to see this web site, i am browsing this web site dailly and take
  fastidious data from here every day.

 119. This design is wicked! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really loved what you had to say, and
  more than that, how you presented it. Too cool!

 120. I all the time used to study article in news papers but now as I
  am a user of internet therefore from now I am using net for posts, thanks
  to web.

 121. When someone writes an article he/she keeps the thought of a user in his/her
  brain that how a user can be aware of it. Thus that’s why this paragraph is great.
  Thanks!

 122. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.

  You definitely know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving us something informative to read?

 123. Hello, i think that i saw you visited my website thus i came to “return the
  favor”.I’m trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 124. Admiring the persistence you put into your blog and detailed information you
  present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed
  information. Excellent read! I’ve saved your site and I’m
  adding your RSS feeds to my Google account.

 125. You have made some decent points there. I looked on the web for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this website.

 126. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting sick and tired of WordPress because
  I’ve had problems with hackers and I’m looking at alternatives for
  another platform. I would be great if you could point me in the
  direction of a good platform.

 127. Our goal is to make your relocation efficient, uncomplicated and stress-free. You need to be able to give the removals firm an accurate idea of how much they are going to need to move. Not only will this make your quote accurate, it will also avoid any nasty shocks on the day. Get the amount of stuff wrong and you could run over your allotted time with the removal firm incurring an extra charge. Or, worse still you could run out of room in the removals truck. VK Removals & Storage specialise in Cross Channel removals to and from the United Kingdom and Ireland along with long distance international removals worldwide including to the United States of America, Canada and throughout Europe. Our weekly training programs ensures that our NYC movers know the ins and outs of moving. We provide our movers with the tools they need to be the best crews in the industry including top facilities, on site massage services, and daily breakfast meals. https://afcftaforum.com/index.php/community/profile/angelicaromero5/ Best Car Shipping Companies for Your Military Move PODS is the cheapest moving container company for local moves. Its average cost of $1,160 for a 100-mile move is about $560 less expensive than the industry average of $1,720. Add in PODS’s 10% discount for Move.org readers, and you’re looking at even more savings. Arguably the most well-known company serving the “you pack, we deliver” target market, the Better Business Bureau, gives PODS® an A+ rating. PODS® has been in business for 21 years, with more than 230 locations in the United States as well as the United Kingdom and Australia. PODS® services any length move, including their international locations. For a local move, PODS can cost anywhere from $225 to $850 depending on the size of your move and the number of times the containers need to be moved. For long-distance moves, PODS pricing can range from $450 to $7,600 depending on the distance and number of containers being shipped. Base costs include 1-month storage, mileage, and fuel, but do not include moving labor or packing materials.

 128. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your posts.
  Can you recommend any other blogs/websites/forums
  that deal with the same subjects? Thank you so
  much!

 129. I absolutely love your blog and find many of your post’s to
  be exactly I’m looking for. can you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on a
  number of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome site!

 130. Thanks for your personal marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you may be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will often come back in the future.
  I want to encourage you to continue your great job, have a nice day!

 131. Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you penning this write-up and also the rest of the
  site is extremely good.

 132. I just like the helpful info you provide to your articles.
  I will bookmark your blog and test once more right here regularly.
  I’m relatively certain I will learn lots of new stuff right right here!
  Good luck for the next!

 133. 1xbet Prediction Correct score today 24 May 2021 – Here is our Monday latest 1xbet prediction code. This sure 1xbet… Read More »Sure 1xbet Prediction Correct score today 24 May 2021 As mentioned earlier, ATK Mohun Bagan is the result of a merger between former ISL side ATKFC and Mohun Bagan. SC East Bengal are in their second ISL season while Odisha FC and Hyderabad FC will play their third seasons. Odisha FC was earlier based out of the Indian Capital City of New Delhi and was named as Delhi Dynamos FC but then decided to shift to Bhubaneshwar in the state of Odisha FC in hunt for a more sustainable setup and support from the state government. Hyderabad FC was the result of transfer of franchise rights from now defunct FC Pune City. Bengaluru FC and Jamshedpur FC will be playing their fifth ISL season after joining back in 2017. https://nattyexclusive.com/forums/profile/rodrigo3766971/ “There is no better way to start 2021 than to further build on the successful launch of our already extensive esports offering. We are very happy to have secured this exclusive landmark partnership with the global category leader in the space”, said Alex Sommers, 1xBet spokesperson. This version is adapted for the Asian market: you can bet on the most popular events on the Asian market, the pre-match and live sections are combined into a “Sports” section, and events are laid out to suit the Asian format 1xBet is one of the best websites for sports betting in the CIS-countries. However, we offer much more than just sports betting. We offer a real thrill from a game, an opportunity to chat with fellow fans on our forum and the chance to get advice and recommendations from professionals.

 134. Hi, I do believe this is an excellent blog. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I bookmarked it.
  Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 135. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing
  your blog posts. In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 136. I absolutely love your website.. Excellent colors & theme. Did you build this web site yourself?
  Please reply back as I’m hoping to create my own personal blog and want to find out where you got this from or exactly what the
  theme is called. Many thanks!

 137. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it
  from somewhere? A design like yours with a few simple tweeks
  would really make my blog jump out. Please let me
  know where you got your theme. Bless you

 138. Greetings from California! I’m bored to tears at work so I decided to check out your site on my iphone during lunch break.
  I love the information you present here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, excellent site!

 139. An impressive share! I have just forwarded this onto
  a friend who was conducting a little homework on this.
  And he in fact ordered me breakfast simply because I stumbled upon it for
  him… lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending the time to talk about
  this subject here on your web page.

 140. Piece of writing writing is also a fun, if you be acquainted
  with afterward you can write otherwise it is difficult to write.

 141. Hiya very cool web site!! Man .. Excellent ..
  Wonderful .. I will bookmark your website and take the feeds additionally?
  I am satisfied to find a lot of helpful information here within the publish, we need work
  out more strategies in this regard, thank you for sharing. .
  . . . .

 142. It’s amazing to pay a quick visit this web site and reading the
  views of all colleagues regarding this post, while I am also eager of getting familiarity.

 143. It is appropriate time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.

  I’ve learn this put up and if I could I desire to counsel you some
  fascinating issues or tips. Maybe you could write subsequent
  articles referring to this article. I wish to learn even more issues
  approximately it!

 144. Have you ever thought about publishing an ebook or guest authoring
  on other blogs? I have a blog based on the
  same information you discuss and would love to have you share some
  stories/information. I know my readers would enjoy your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send
  me an e-mail.

 145. Article writing is also a excitement, if you be acquainted with afterward you can write otherwise it is difficult to write.

 146. Everything is very open with a precise description of
  the challenges. It was definitely informative. Your site is very helpful.
  Thank you for sharing!

 147. I know this site offers quality dependent articles and other information,
  is there any other website which provides these
  kinds of data in quality?

 148. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new
  from right here. I did however expertise several technical points using this website, as I experienced to reload
  the website many times previous to I could get it
  to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times
  will sometimes affect your placement in google and could damage your quality score if advertising
  and marketing with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email
  and can look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again very soon.

 149. Currently it seems like Drupal is the top blogging platform available right now.

  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?