Efendi Rexhepi: Shqiptarët në Perëndim përcjellin mesazhin islam plotë paqe, tolerancë e bashkëjetesë

Regensdorf, 1 prill – Xhamia Shqiptare e Regensdorfit të Zvicrës shënoi 20 vjetorin e themelimit të Bashkësisë Islame, në të cilën morën pjesë kreu më i lartë i BFI-së Reisul Ulema Haxhi Sulejman ef. Rexhepi, Sekretari Gjeneral, Irsal ef. Jakupi si dhe Drejtori i Sektorit për Diasporë, Dr. Selver ef. Xhemaili. Po ashtu, në këtë event morën pjesë edhe bartës të jetës fetare islame nëpër qendra të ndryshme perëndimore, si: Haf. Mehas ef. Alija, krytari i Unionit të Bashkësive Islam Shqiptare në Zvicër, përfaqsuesi i Unionit të Bashkësive Islame Shqiptare në Gjermani, Salahudin ef. Ibra, imamë dhe udhëheqës të xhamive nga mbarë Zvicëra. Po ashtu, prezantuan edhe teologë të ftuar nga Maqedonia,  Shqipëria, Lugina e Preshevës, kurse përfaqësues nga Kosova ishte Drejtori për diasporë i BIK-ut, Mr. Ekrem ef. Simnica. Kënaqësi të veçantë te të pranishmit shkaktoi edhe prezenca e përfaqësuesit të lartë pushtetiit lokal të Regensdorfit, z. Bruno Weder.

Nën udhëheqjen e programit nga ana e  imaimit të kësaj xhamie Mr. Ferid ef. Zekiri, fillimisht mysafirët i përshëndeti imami dhe kryetari i xhamisë z.Mevludin Ashiku, kurse fjalë rasti mbajti Reisul Ulema i BFI-së, H. Sulejman ef. Rexhepi, i cili, nënvizoi sidomos virtytin e shqiptarëve gjithandej në shtetet e Perëndimit, të cilët manifestojnë një kujdes të veçantë në shprehjen e ndjenjave të tyre fetare islame.

“Kudo që kam pasur takime me autoritet e larta të shteteve  ku jetojnë dhe veprojnë shqiptarët përkatës të fesë islame, kam dëgjuar fjalë miradie dhe për këtë krenohem. I ftoj vëllezërit e mi shqiptarë që të vijojnë edhe më tej që me kulturën shqiptare, me fenë, respektin dhe me të gjitha vlerat e mrekullueshme kulturore e civilzuese të lënë përshtypje pozitive tek banorët vendasë si dhe tek autoritetet e shteteve perëndimore. Islami është fe e paqes, tolerancës, mirëkuptimit, respektit të ndërsjelltë. Këtë fakt në mënyrë të përkryer e dëshmojnë shqiptarët myslimanë, prandaj, shqiptarët myslimanë në asnjë mënyrë nuk i lënë vend radikalzmit, ekstremizmave të ndryshëm apo terrorizmit. Kushdo që mundohet ta paraqesë islamin ashtë siç nuk është ai, ia bën dëmin më  të madhë vetë fesë së Allahut Madhrëriplotë, si dhe kombit të vet. Duke uruar 20 vjetroin e themelimit të kësaj Qendre, uroj që ky asociacion si dhe të gjitha xhamitë e tjera në diasporë të kultvojnë vlerat madhështore të islamit. Të dashur vëllezër, ju ftoj që gjithnjë të përcillni mesazhin e paqes, mirësjelljes, mirëkuptimit, vlerat kulturore e civilizuese”, ka theksuar veç të tjerash në fjalën e vet të rastit, H. Sulejman ef. Rexhepi.

Më pastaj, programi kulturo-fetar u përcoll me recitime të pjeseve kuranore si dhe me këndim të ilahive nga kori i nxënësve të mektebit të kësaj xhamia. Po ashtu pati edhe pikë artistike nga folklori burimor shqiptare.

589 Comments

 1. Excellent beat ! I would like to apprentice while you amend your web site, how
  could i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright
  clear concept

 2. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
  months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to prevent hackers?

 3. I’m curious to find out what blog platform you’re using? I’m
  having some small security issues with my latest site and I would like to find something more
  safeguarded. Do you have any suggestions?

 4. Rating:

  Update

  Max AnonySurf

  A Proxy Networking Tool

  What Is It About?

  Because of proxies made by Rapid SSL, working at a high speed all around the world is not rocket science anymore.

  Of course, it always helps with the regularly recurring negotiations between libraries and governments seeking to disclose the users’ IPs.

  More and more people, however, rely on anonymous browsing without using a constantly checked proxy. https://evaannaemmastrnadova.blog.idnes.cz/redir.aspx?url=https://maredisu.weebly.com

  6add127376 kaelsami

 5. User’s manual and technical details as well as tips for users are available in the download-option.

  What’s new in this version:
  1. small fixes
  2. import now also allows to import *.txt files!
  3. added missing long -style line and page breaks!
  4. re-implemented handling of ae’s with unicode right-spacing!
  5. statusbar now also tells you the correct total height of the document!
  6 https://brakokaweer.weebly.com

  6add127376 calges

 6. ISO Direct is one of the best CD/DVD Burner software available for Windows 7, 8, 8.1, 10 or XP users. The software has been developed as an essential app that comes with all installation CD or DVD. It optimises your audio CD/DVD drive, it optimise your DVD drive, supports of both data CDs and DVDs. This software also provides various burning features that include data, video and audio content copying and burning.
  Also, it offers editing and conversion https://exokilrip.weebly.com

  6add127376 janaxavi

 7. As a result, we recommend it for beginners of more complex applications.
  Gearlive is your news, entertainment, tech & mobile update, daily gadget and fashion accessory, and a complete lifestyle blog, in one convenient blog.Red Scare

  Amanda Palmer – An Evening At The Theater Produced by Red Scare

  Spending time on her farm in beautiful Danville, IN with husband Neil Gaiman, Amanda Palmer is no stranger to writing tunes. Last August she released Wilderness of Mir https://guipihgartston.weebly.com

  6add127376 phiwer

 8. Homepage –
  Download @

  published:14 Dec 2008

  views:42504

  The new next-generation ASCIITechnology in the Blu-ray Disc 6GB. The crystal clear cutting edge found in the new and innovative Blu-ray Disc 6GB technology delivers a new generation of superior home video https://roemasispa.weebly.com

  6add127376 welfian

 9. Posted May 24, 2008

  What’s new in this version:

  * Added support for OBR (Optimized byte code recompiler), on request.
  * Corrected setting for regular expression global sensitivity.
  * Minor corrections in drawing a horizontal line for selection, like putting it on hold.

  What’s new in this version:

  * Added support for OBR (Optimized byte code recompiler), on request.
  * Corrected setting for regular https://newspynotla.weebly.com

  6add127376 yaslavr

 10. ■ JavaScript support in Internet Explorer
  ■ The Export button is used to convert the widget to a Microsoft HTML file
  Instructions to create a ski ranking widget:
  1. Go to Yahoo! Developer Network home page –
  2. Register your account for free –
  3. Go to this link – “Yahoo! Developer Network APIs”
  4. Click Submit
  5 https://perlivibi.weebly.com

  6add127376 belpkeny

 11. The program can easily be used by non-technical users, for instance, parents or photographers. It supports both batch mode and individual stamp.Exemplary embodiments of the present invention relate generally to a technology that provides a secondarily charged particle beam, and a method for use thereof. More particularly, exemplary embodiments of the present invention relate generally to a technology that provides a secondarily charged particle beam, and a method for use thereof, which may be used to perform defect inspection, non-destruct http://www.eye-eye-isuzu.co.jp/contact/?url=https://prectermali.weebly.com

  6add127376 herbglen

 12. It will help you cut down your costs on drawing management. CADViewX is a library. You don’t need to buy an additional license for using it in applications. In the future, we plan to add some extra functionality for buying products or services to your benefit.

  Although its a click once solution its highly customizable and a quick glance through the source code shows you a lot of effort has been put into making the code smartly commented and easy to understand. Version 4 adds speed improvements and https://www.google.nu/url?q=https://rasstemkarnnit.weebly.com

  6add127376 slatlys

 13. Log here

  Facebook Badge

  About Us

  Technoparks is a free software distribution and support group organization. In order to help authors get their Free Software known and to to promote the Free Software use in Pakistan, Technoparks was born in 2005. Looking for almost all Free, Open Source, Anti-spyware applications, Linux software, Softwares for games, Multimedia & even books, get your hands on here!

  Facebook Badge

  Blog Archive http://easy.sandbox.google.com/url?sa=t&url=https://lerspenkingving.weebly.com

  6add127376 taelalis

 14. You can right-click to move the mouse pointer over your selection.
  Currently there are two classes of cameras available: Google Street Views and U.S. Forest Service Tower Cameras (Seven Mile Pines).

  The ISS Wallpaper Wallpaper for Windows Vista is a utility that displays a static screen saver showing photographs of our friends and colleagues from the High-Stare-Beam-Agency-Of-Photographie-Space: The International Space Station. As far as https://padelite.weebly.com

  6add127376 laqufran

 15. XTrackCAD is a useful tool for designing model railroad layouts.Q:

  Calculate x,y coordinates using c#

  I want to know how can I calculate x and y value from the coordinates stored in array. If i have one array of coordinates stored in excel sheet. But how can i calculate x,y values is stored in array.
  Thanks in advance

  A:

  Using NPOI you can easily load your array. Just load it https://erlartima.weebly.com

  6add127376 trenad

 16. Is Webcast worth it?
  We’d say you should actually only do this if you’re planning to make numerous live streaming projects over time, and if you want to save time between installations on different computers. You won’t find anything simpler to use, but it probably isn’t worth investing a bunch of time into.
  Pros:
  1. Simple set-up
  2. Low memory consumption
  3. On/off button
  4. Support both HD and standard resolution video
  Cons https://cse.google.so/url?sa=t&url=https://ditreroros.weebly.com

  6add127376 garpepy

 17. About Me

  Hi. I’m Kevin Egan, an independent IT consultant living in the beautiful city of Victoria, British Columbia.
  With over two decades of IT experience, ranging from small businesses to medium-sized and large enterprises, I bring a wealth of technical knowledge to help you solve your IT problems, be they software related, hardware related, or a combination thereof.Q:

  How to style the classes of a nested UL LI list with CSS?

  I https://respslobterreans.weebly.com

  6add127376 queberg

 18. CNBC’s Ticker turns news into information. We tell markets’ stories in a more fun, visual and more engaging way than news programs. It’s the next generation of interactive news and provides an easy-to-use and intuitive way for users to get the latest from the Asia region. CNBC’s Ticker communicates the happenings of the Asia markets, in a more visual way than a traditional chart. CNBC’s Ticker won two awards at the 2011 FWA World Circle of the Year Awards. https://ditywesi.weebly.com

  6add127376 aleeelv

 19. The Tally.ERP Functionality Developer’s Handbook details the different Functionality Developers can use to become efficient in creating functions that will help with a whole lot of business which they usually need to face on a daily basis.
  Providing on-page functionality.
  The reading, analysis, maintenance and updating of information across a number of the company’s database.
  Development and debugging methodologies to analyze the situation at hand.
  The project team can manage the functionality that the Tally https://ex0-sys.app/upload/files/2022/05/rELy3NEgCrc39VZnUm4Z_19_c1bab669f7158e01da0a2e59f1199b34_file.pdf 05e1106874 leiopana

 20. It provides various functions that are convenient for analyzing and presenting nanoscale images. You can edit the image, carry out image processing, brightness and contrast adjustments, and produce and…

  Understanding the Norovirus Virus: The Norovirus is the most common cause of viral gastroenteritis. you will be introduced to the structure of the virus, the symptoms of infection, and the disinfectants and treatments that can be used to prevent norovirus infection.

  What are the many ways https://social1776.com/upload/files/2022/05/7R7px6hxkptGmIKm5VVQ_19_c70bb0248ae7b3704543d26bd76fca70_file.pdf 05e1106874 renavita

 21. The pack includes 2 versions: Apple and Windows, as well as layer versions for use with different color modes.

  Screenshots
  The R4 sample pack has a total of 113 swatches (2 versions, 5 colors, All Layers Active). Note: not all swatches are of the exact same size. Also, this is the first public release. The R4 is updated regularly. The swatches are delivered by the download URL in the tutorial. They are released on iTunes under Creative https://wakelet.com/wake/Ctz2PtYV44qjIbWAOrBUv 8cee70152a daedari

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.