Tre Muajt e Bekuar (Rexheb, Shaban dhe Ramazan)

Koha dhe vendi, të gjithë vlerën dhe shenjtërinë e tyre e marrin sepse ashtu dëshiron Allahu. Kjo dëshirë hyjnore përfshin mijëra urtësi për krijesat. Veçanërisht, ato ngjarje që ndodhin brenda asaj kohe dhe vendi, i fitojnë këtyre një rëndësi të veçantë. Shenjtëria e disa aspekteve të kohës në Islam është një mënyrë që begatia dhe mirësia e pafund e Zotit të mbërrijë tek myslimanët.

Sipas kalendarit hënor  (hixhri), që ka si pikënisje hixhretin e profetit Muhamed (a.s.), muajt Rexheb, Shaban dhe Ramazan janë muaj shumë të dobishëm dhe të bekuar. Në shoqërinë islame këta muaj njihen edhe si “Shuhur-u Thelathe” (Tre Muajt). Të gjitha netët e mira (e mëdha) veç Natës së Mevludit, ndodhen brenda këtyre tre muajve. Muaji Rexheb cilësohet si muaji i mbjelljes, muaji Shaban si muaji i ujitjes dhe muaji i Ramazanit si muaji i korrjes apo mbledhjes së prodhimeve. Njeriu korr ç’ka mbjell, merr barazvlerësen e asaj që ka bërë.

Tre muajt kanë një shije të vetën, e cila i veçon ata nga muajt e tjerë. Brenda kësaj kohe njerëzit që i kthehen botës së zemrës, preken shpirtërisht nga rrezet që burojnë nga besimi i tyre dhe u duket se në këtë gjendje ata do të jetojnë përgjithmonë në hare. Ditët, netët, madje orët dhe minutat gjatë kësaj kohe për ta, ecin në një formë të magjishme. E ashtu duke rrjedhur, pa dyshim që secilit i pëshpërijnë diçka në shpirt.

Kur mbërrijmë në këto kohë të arta të vitit, na duket sikur kemi prekur ato ditë të kaltra të botës së përtejme. Koha gjatë këtyre muajve ngjyroset me bojërat e botës së përtejme dhe njerëzit zhyten thellë në qetësi shpirtërore të magjishme, sikur të ishin banorë të botës tjetër. Kujtimet dhe koha e kaluar gjatë këtyre tre muajve, na e veshin jetën tonë me një bukuri të magjishme dhe ndjenjat tona futen brenda një simfonie të qetë. Ajo kohë përqafon të gjithë ata që ndjejnë dhe kuptojnë besimin, Islamin, faltoren dhe adhurimin me ngjyrën e dritave në frekuenca të ndryshme, me flladin e saj të ëmbël dhe të butë duke magjepsur me zërin e saj çdokënd në shpirt. Brenda tre muajve, tek shikon dritat që depërtojnë nëpër zemrat e njerëzve, vezullimet e minareve, gjallëria shpirtërore e popullit që shpejton për në faltore, më tepër sesa jetën tokësore, të kujton parajsën dhe për ata njerëz që vërtet ua dinë vlerën, ofrohet një kënaqësi shpirtërore e paparë.

Muaji Rexheb është muaji i faljes, amnistisë nga Allahu; muaji Shaban është muaji i shefaatit, ndërmjetësimit për falje; muaji Ramazan është muaji i shtimit të mirësive. Për këtë qëllim Profeti ynë, në fillim të muajit Rexheb, lutej kështu: “Allahu im! Na i bëj të bekuara Rexhebin dhe Shabanin dhe na bashko me Ramazanin” (Ahmed, I, 259). Ndërsa në disa thënie të tjera qëndron: “Ai që agjëron ditën e parë, të mesit dhe të fundit të muajit Rexheb, shpërblehet sikur ka mbajtur me agjërim të gjithë muajin” (Miftahu’l-Xhene). “Rexhebi është një muaj i madh. Të mirat në këtë muaj Allahu i shumëfishon” (Taberani). Pas muajit Rexheb vjen muaji Shaban. Aisheja (r.a.) thotë: “Nuk e kam parë të dërguarin e Allahut të mbajë më shumë agjërim se sa në muajin Shaban” (Muslim, Sijam, 175). “Muaji Shaban i pastron gjynahet” (Axhluni, Keshfu’l-Hafa, 2/9). Transmetohet nga Enes b. Malik se Profeti (a.s.) pyetet: O i dërguari i Allahut! Në cilin muaj është agjërimi më i mirë përveç Ramazanit? Pejgamberi përgjigjet: “Për nder dhe respekt të Ramazanit është agjërimi i mbajtur në muajin Shaban” (Tirmidhi, zekat, 28). I dërguari i Allahut në një hadith thotë: “Muaji Rexheb është i Allahut të Lartë, muaji Shaban është i imi, kurse muaji Ramazan është i ymetit tim” (Ramudhu’l–ehadith, I, 289; Axhluni, Keshfu’l-Hafa, 1/423).

Profeti dhe sahabët punonin shumë për të kapur mirësitë e këtyre tre muajve. E shtonin shumë më tepër adhurimin me nafile (namaze suplementare), shtonin shumë dhikrin (përkujtimin), tesbihun (lartësimin), hamdin dhe shukrin (falënderimin) ndaj Allahut (xh.sh.), kërkonin falje, ndihmonin të varfrit, gëzonin jetimët, të vetmuarit dhe të moshuarit. Gjatë muajve Rexheb dhe Shaban u kushtonin vëmendje agjërimit të ditëve të hëna dhe të enjte. Theksojmë se agjërimi i mbajtur në muajt Rexheb dhe Shaban është sunet.

3 908 Comments

 1. My family members every time say that I am killing my time here at
  web, however I know I am getting know-how everyday by reading
  such good content.

 2. I think that everything posted made a ton of sense. However,
  what about this? what if you were to write a killer headline?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your blog, but suppose
  you added a title that grabbed folk’s attention? I mean Tre Muajt e Bekuar (Rexheb,
  Shaban dhe Ramazan) – Jehonaislame.com is a little boring.
  You could look at Yahoo’s front page and note how they create post headlines to get people to click.
  You might try adding a video or a related picture or two to grab people interested about everything’ve written.
  Just my opinion, it would make your website a little bit more interesting.

 3. In the awesome scheme of things you’ll get an A+ with regard to effort and hard work. Exactly where you actually confused us was in all the details. As people say, the devil is in the details… And it could not be more accurate right here. Having said that, permit me inform you what did deliver the results. Your writing can be extremely engaging which is probably why I am taking an effort in order to comment. I do not make it a regular habit of doing that. Next, despite the fact that I can see a leaps in reason you come up with, I am definitely not certain of exactly how you seem to connect your details which produce the actual final result. For right now I will, no doubt yield to your issue but trust in the near future you actually link your facts much better.

 4. I do not even know how I finished up right here, but I assumed this publish
  was once great. I don’t recognize who you’re but definitely you
  are going to a famous blogger in case you aren’t already.
  Cheers!

 5. You really make it seem so easy with your presentation but
  I find this matter to be actually something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I am looking forward for your next post,
  I’ll try to get the hang of it!

 6. Thank you for the good writeup. It in reality was
  once a entertainment account it. Look complicated to more brought agreeable from you!
  By the way, how can we keep in touch?

 7. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s
  both educative and interesting, and without a doubt, you
  have hit the nail on the head. The problem is something
  too few folks are speaking intelligently about. I’m very happy that I stumbled across this during my search for something
  regarding this.

 8. Great blog right here! Also your web site a lot
  up fast! What web host are you using? Can I am
  getting your associate hyperlink on your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 9. Nice post. I used to be checking continuously this blog
  and I’m impressed! Extremely useful info specifically the
  ultimate phase 🙂 I take care of such info much. I was looking for this certain info for
  a long time. Thank you and best of luck.

 10. I don’t even know the way I ended up right here, but I assumed this submit used to be good.
  I don’t know who you might be but definitely you are going to a well-known blogger in the event
  you are not already. Cheers!

 11. Hi! I could have sworn I’ve visited this website
  before but after browsing through many of the articles I realized
  it’s new to me. Nonetheless, I’m certainly delighted I came across it and I’ll
  be bookmarking it and checking back often! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 12. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 13. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!|

 14. Link exchange is nothing else however it is only placing
  the other person’s blog link on your page at appropriate place
  and other person will also do similar for you.

 15. Hi, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!|

 16. Normally I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled me to try and do so! Your writing style has been amazed me. Thanks, very great article.|

 17. Its like you read my mind! You appear to know a lot
  about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you could do with some pics to drive the message home
  a little bit, but other than that, this is magnificent blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

 18. Great blog here! Also your web site loads up very fast! What host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol|

 19. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much. I hope to give one thing back and aid others like you aided me.|

 20. Howdy! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!|

 21. I’m really impressed together with your writing abilities as neatly as with the format in your weblog. Is that this a paid subject matter or did you modify it your self? Anyway keep up the excellent quality writing, it’s uncommon to see a great blog like this one these days..|

 22. Hey! Someone in my Facebook group shared this website with us so I came to take a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Great blog and outstanding style and design.|

 23. I’m not sure where you are getting your info,
  but great topic. I needs to spend some time learning more or
  understanding more. Thanks for excellent
  info I was looking for this information for my mission.

 24. I’ve been surfing online more than 3 hours lately, but I never found any interesting article like yours. It is beautiful worth sufficient for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will probably be a lot more useful than ever before.|

 25. NetEnt or Net Entertainment is a popular casino game providers who often offers free spins on their games. It’s a great option for those who want to try NetEnt games without putting in their own money, but at the same time you have a chance to win real money. NetEnt has made it very easy for casinos to offer free spins on their games. It does not cost much for the casino and it favors players who want to play for free. Here you will find our list of casino that gives NetEnt free spins to new players registering. We update this list continuously when something new appears. https://www.platinyatak.net/kullanici-yorumlari/profile/rodrickcaringto/ We have quite some exciting news for all our readers. Players who now sign up their free account at Spin Casino can play 50 free spins without making a deposit. This is a very generous gesture from this fairly new online casino. Spin Casino opened its doors in 2019 and wants as much people as possible to try their casino. To invite you in Spin Casino has decided to give away 50 free spins without making a deposit. Simply press the link towards the casino and play your free spins on Mystic Zodiac.

 26. Installment Loans are offered only to residents of Ontario, Canada. Loan principal amounts vary between $1,000 and $15,000 based upon income and other qualification requirements, including a credit check. Installment loan repayment terms range from 12 to 60 months based on amount borrowed. Example: For a monthly paid customer, a $1,000 loan for 12 months originated on January 1 would have a monthly payment amount of approximately $105.89 with a disclosed cost of borrowing of $268.77 with a total payback of $1,268.77 when paid according to the terms of the loan agreement. The APR for the loans is 46.93%. Absolutely no hidden fees or costly add-on products. https://blowcamp.com/community/profile/onaregister5975/ For many borrowers the main stumbling block they find when searching for a quick loan is their credit history. If a person has a low credit score and a history of missed payments, they may not be eligible to apply with a trafitional lender. In addition, those who do not have a credit history at all can struggle to find a loan, as they have no proof of managing their finances responsibly. However, here at CashFlex we are proud to work with a panel of progressive lenders who will consider several factors when assessing your application. Great place for a quick and easy loan… if you are ever in a struggle give these guys a go! Will help you out of that tight place! If you’ve already applied to multiple lenders, we may still be able to offer you a bad credit loan. We know that you’re more than just your credit score. Looking beyond credit reports to understand the full financial situation allows us to offer loans for people with bad credit.

 27. Juventus are dreaming of bringing Paul Pogba back to Turin, despite recent rumours linking the Manchester United midfielder to Paris Saint-Germain, according to Calciomercato. Fulham under-23 midfielder Ben Davis is set to join Oxford United in a permanent deal, The Athletic understands. You'll also get the latest transfer talk and analysis straight to your inbox every day with our FREE email newsletter. “A warm welcome to a captain who would have laughed his head off at how poor Man Utd are,” Pietersen tweeted. Don’t miss a move! Subscribe to our daily email alert of the top transfer stories. Another Twitter user said: “Don’t help lower the standards, that was unacceptable.” That’s according to Calciomercato.it, as cited by Liverpool FC News on Twitter. https://medvacancy.ru/user/profile/166167 Watch Steelers games live on Safari mobile web (Available to in-market fans only.) What you see in those two photos side-by-side shows clearly how Fox took one of the best graphic designs in sports and wrecked it. How can I access FOX Sports GO?FOX Sports GO is currently available for iOS, Apple TV, Android, Android TV, Fire tablets and Fire phones, Roku players and Roku TV, select Windows devices, and online at FOXSportsGO.com Fans can download the mobile app for free from the iTunes App Store, Google Play, Amazon App Store and Windows Store Fox Sports GO is a TV app that’s a bit like others you might have seen: based on your own cable lineup, it can provide you with mobile access to Fox’s bevy of sports programming. It thus provides a huge variety of hugely popular programming, from NBA to NHL to NASCAR and college football games. AS for how the app itself stacks up, in features, video playback, and more? Read on…

 28. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.|

 29. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.|

 30. Terrific article! That is the kind of info that should be shared across the net. Shame on Google for now not positioning this submit upper! Come on over and talk over with my website . Thanks =)|

 31. Pingback: sex games .com
 32. Today, I went to the beach front with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!|

 33. I simply couldn’t leave your site before suggesting that I actually enjoyed the standard information an individual provide for your guests? Is gonna be again continuously in order to inspect new posts|

 34. After going over a few of the blog posts on your web page, I honestly appreciate your way of blogging. I book-marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and tell me your opinion.|

 35. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 36. You actually make it appear so easy together with your presentation however I find this topic to be actually one thing that I think I might by no means understand. It kind of feels too complex and extremely wide for me. I’m having a look ahead to your next put up, I’ll try to get the hang of it!|

 37. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!|

 38. Search “IPTV m3u” and load lists of favorite channels 😉 Step 2 – Visit the App Store (iPhone) or Google Play Store (Android) to install an IPTV player which is compatible with Chromecast. Here are some of the players that you can try Choosing the best IPTV provider can be a daunting task. Limited independent information is available and many provider’s claims are not easily verified. We, therefore, decided to do the heavy lifting for you and compiled this review and comparison of the biggest players in the IPTV subscription market. Read our IPTV guide for more information on how to start streaming movies and televisions over the internet. You don’t have permission to view this page. 403. Forbidden. You don’t have permission to view this page. SmartIPTV handles remote IPTV lists individually and, like the previous one, it also has the Picture-in-picture playback mode. According to its developers, it is optimized to offer lower consumption of RAM and hard disk space. https://centrosdeadicciones.com/profile/stormy69w076239/ ESPN+ allows you to watch many live events. It does not, however, allow you to watch live events that are showing on ESPN and ESPN2. ESPN+ is an addition to these channels, not a replacement. Note that ESPN+ is a pay-service that costs $5.99 mo or $59.99 yr. It’s required to follow practically every major sport. And, if you’re like the majority of people, you’re likely spending a lot of money for cable TV to watch it. But, you may not be aware that you can now watch ESPN without cable online for a low price, or even for free. It is uncommon to get an ESPN Plus trial, as currently, the platform does not offer one. It is one of the only disadvantages when comparing it to other streaming services, most of which offer free trials. Watch ESPN+ $6.99+ ESPN+ provides viewers with a wide choice of live sports, including action from Major League Baseball and the National Hockey League. Furthermore, viewers who also subscribe to a premium streaming service such as MLB.TV or NHL.TV can access out-of-market games through ESPN+.

 39. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 40. You have made some really good points there. I looked on the web to learn more about the issue and found most people will go along with your views on this web site.|

 41. I think that what you said made a great deal of sense. However, what about this? suppose you added a little information? I ain’t suggesting your content is not good, but suppose you added something that makes people want more? I mean BLOG_TITLE is a little vanilla. You should peek at Yahoo’s home page and see how they create post titles to grab viewers interested. You might try adding a video or a picture or two to grab people interested about everything’ve written. In my opinion, it could bring your posts a little bit more interesting.|

 42. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog? My website is in the exact same niche as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!|

 43. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset. If you ever want to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine. Please shoot me an email if interested. Cheers!|

 44. Hello There. I found your blog using msn. This is a really well written article. I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I’ll certainly return.|

 45. I was more than happy to find this page. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely liked every part of it and I have you book marked to look at new stuff on your site.|

 46. May I simply say what a relief to discover a person that genuinely understands what they are talking about online. You definitely know how to bring an issue to light and make it important. More people must read this and understand this side of your story. I was surprised that you are not more popular given that you most certainly have the gift.|

 47. Hey! I understand this is kind of off-topic however I needed to ask. Does building a well-established blog such as yours take a large amount of work? I’m completely new to writing a blog however I do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and views online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!|

 48. Does your website have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.|

 49. Hi! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a wonderful job!|

 50. Hi there, You have performed an incredible job. I will definitely digg it and in my view suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.|

 51. Hey! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no back up. Do you have any methods to protect against hackers?|

 52. I’m extremely pleased to uncover this website. I need to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely appreciated every bit of it and i also have you bookmarked to check out new things on your blog.|

 53. That is a good tip especially to those new to the blogosphere. Simple but very precise info… Thanks for sharing this one. A must read article!|

 54. Howdy! I simply would like to give you a big thumbs up for the
  excellent info you have right here on this post. I am returning to your blog for more soon.

 55. I am extremely impressed with your writing skills and also with the layout on your blog.
  Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it’s rare to see
  a great blog like this one these days.

 56. Instagram adlı platform da arka planda kalmak istemiyorsanız bunun sebebi çevrenizdeki
  kişiler yada iş hayatınızda etkili olması için
  takipçi sayılarınızın fazla olması oldukça önemli bir
  konudur.
  Birden fazla instagram takipçi sitesi olmasına rağmen içlerinden en iyisi olanı çok araştırdık
  instagram takipçi satın al kelimesinin karşılığı
  olarak takipcintr.co olduğuna karar verdik
  ucuz ve hızlı teslimat ile gönüllerde taht kurmuşlar.