Seminari i organizuar nga BFI në RM me temën: “Kurorëzimi dhe shkurorëzimi sipas normave islame dhe sfidat bashkëkohore”

Më 15.03.2018 , Rijaseti i BFI në RM, në koordinim me Myftininë e BFI – së Tetovë, organizuan seminar njëditor me nëpunësit fetar.
Në këtë seminar të pranishëm ishin Reisul Ulema i BFI-së, H. Sulejman ef. Rexhepi, Myftiu i Tetovës Prof. Dr. Qani ef. Nesimi, hoxhallarët e Myftinisë së Tetovës, ligjëruesit: Jusuf ef, Zimeri, Dr. Taxhedin ef. Bislilimi, Idriz ef. Idrizi, Hfz. Ibrahim ef. Alija.
Ky progam filloi me leximin e disa pjesëve të Kur’anit nga Imami i fsh. Llërc Besim ef. Memeti.
Të pranishmit i përshëndeti Myftiu i Tetovës duke ju shprehur mirëseardhje të gjithëve. Ndërkaq Kryetari i BFI-së Reisul Ulema mbajti fjalën e rastit duke potencuar se Bashkësia Fetare Islame prej kohësh ka inicuar që ky seminar të jetë prezent nëpër Myftinitë e saja në tërë vendin, duke theksuar se çdo Myftini më pas duhet ta përcjellë deri te nëpunësit e vet. Ligjëruesit u përqëndruan në faktin e kurorëzimit dhe shkurorëzimit si dhe në sfidat e saja bashkëkohore. Më pas vijoi diskutimi publik me një numër të konsideruar diskutantësh si dhe u shpërndanë çertifikata për pjesëmarrje për të gjithë pjesëmarrësit.
Në fund për të gjithë mysafirët nga ana e Myftinisë së Tetovës u shtrua edhe një drekë solemne.

475 Comments

 1. I will immediately snatch your rss feed as I can’t find your email subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Kindly allow me recognize in order that I could subscribe. Thanks.

 2. Cмотреть новая серия онлайн, Озвучка – Перевод HDrezka Studio, LostFilm, AlexFilm, Дубляж Игра в кальмара 2 сезон 1 серия ЧИКИ, Острые козырьки, Теория большого взрыва, Мистер Корман, Эпидемия, По ту сторону изгороди – все серии, все сезоны.

 3. Hi there, You’ve done a great job. I’ll definitely digg it and personally suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this site.

 4. Pingback: 3d sex games pc
 5. Нові сучасні фільми дивитися українською мовою онлайн в хорошій якості HD link

 6. Нові сучасні фільми дивитися українською мовою онлайн в хорошій якості HD
  link

 7. Новинки фільми, серіали, мультфільми 2021 року, які вже вийшли Ви можете дивитися
  українською на нашому сайті Link

 8. Новинки фільми, серіали, мультфільми 2021 року, які вже вийшли Ви
  можете дивитися українською на нашому сайті Link

 9. Нові сучасні фільми дивитися українською мовою онлайн
  в хорошій якості HD Link

 10. I really enjoy reading on this site, it has got good content. “Beware lest in your anxiety to avoid war you obtain a master.” by Demosthenes.

 11. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your blog? My website is
  in the very same area of interest as yours and my visitors would definitely benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Regards!

 12. Awsome article and straight to the point. I am not sure if this is truly the best place to ask but do you guys have any ideea where to get some professional writers? Thx 🙂

 13. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you could do with a few pics to drive the
  message home a little bit, but instead of that, this is great blog.
  A great read. I will definitely be back.

 14. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon everyday.
  It’s always helpful to read through articles from other writers and use something from other sites.

 15. Hello my loved one! I wish to say that this post is
  amazing, great written and come with approximately all
  significant infos. I’d like to peer more posts like this .

 16. Thanx for the effort, keep up the good work Great work, I am going to start a small Blog Engine course work using your site I hope you enjoy blogging with the popular BlogEngine.net.Thethoughts you express are really awesome. Hope you will right some more posts.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.