Fondacioni Kulturor ALSAR boton dhe përuron librin e diplomatit dhe studiuesit të njohur, “Mjeshtër i Madh” Shaban Murati.

Promovohet libri “Çështja e paqenë e detit: Një intrigë diplomatike greke apo shqiptare”

 

Sot në në Sallën “Balsha” të Hotel Tirana Internacional Fondacioni Arsimor Kulturor Alternativa e së Ardhmes (ALSAR) përuroi librin e diplomatit dhe studiuesit të njohur Shaban Murati, “Çështja e paqenë e detit: Një intrigë diplomatike greke apo shqiptare”, botuar npo prej këtij fondacioni. Në këtë veprimtari morën pjesë perfaqesues te institucioneve shteterore e te trupit diplomatik te akredituar ne vendin tonë, historianë, profesorë, pedagogë, studiues të fushave të ndryshme dhe miq të autorit. Veprimtarinë e hapi presidenti i Fondacionit Alternativa e së Ardhmes (ALSAR), Mehdi Gurra. Më pas rreth librit folën Prof. Dr. Ksenofon Krisafi, Prof. Dr. Pëllumb Xhufi, Prof. As. Dr. Sokol Sadushi, ish-ambasador Çlirim Çepani, etj. Veprimtaria përfundoi me përshëndeti autori të librit, zotit Shaban Murati.

Libri i ri, që vjen pas dhjetë librave të këtij autori në fushën e diplomacisë, studimeve ballkanike dhe të politikës së jashtme, trajton për herë të parë në mënyrën më të plotë dinamikën dhe prapaskenat e dosjes së detit midis Shqipërisë dhe Greqisë, nëpërmjet paraqitjes dhe analizës se dokumenteve të shumta arkivore, të cilat ndihmojnë për të kuptuar gjenezën dhe zhvillimin e çeshjtes së detit deri në ditët tona.

Autori e zbërthen çeshtjen e detit si një çeshtje të krijuar artificialisht nga paaftësia e diplomacisë shqiptare të kohës së nënshkrimit të marrëveshjes së detit dhe nga aftësia e diplomacisë greke për ta bërë çeshtjen e detit një problem qendror të marrëdhënieve dypalëshe edhe pas anulimit të marrëveshjes së vitit 2009 nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë. Në libër argumentohet karakteri artificial i kësaj çeshtje nëpërmjet argumentimit shkencor bindës se kjo çeshtje nuk ka ekzistuar kurrë në historinë e marrëdhënieve dypalëshe dhe se ajo është ngritur mbi supozimin e gabuar dhe të paligjshëm se kufijtë detarë nuk ekzistojnë.

Në kapitullin e parë autori ndalet në prapaskenën e nxitimit të diplomacisë shqiptare për përfundimin e marrëveshjes së detit me Greqinë në 2009, e cila kaloi përmes shkeljesh të mëdha historike, diplomatike, juridike dhe dokumentare. Në kapitullin e dytë autori trajton problemin interesant dhe enigmatik të ndryshimit nga diplomacia shqiptare të objektit të bisedimeve, nga bisedime për shelfin kontinental në bisedime për përcaktimin e kufirit detar. Në kapitullin e tretë kemi një analizë të thellë dhe të dokumentuar historike në gjithë harkun kohor shekullor të marrëdhënieve shqiptaro-greke të së vërtetës që kufijtë detarë kanë ekzistuar dhe janë pranuar nga qeveria greke. Në kapitullin e katërt autori analizon për herë të parë tërë procesin diplomatik të çështjes së detit si një konflikt artificial, që ka dominuar marrëdhëniet dhe bisedimet diplomatike midis dy vendeve gjatë dhjetë viteve të fundit.

I bazuar në vendimin historik të Gjykatës Kushtetuese të Shqipërisë libri sjell një pasurim të interpretimit dhe të dokumentacionit, që përcakton piketat strategjike të paluajtshme të vendimit të Gjykatës Kushtetuese. Ndër këto piketa ai i kushton vëmendje të veçantë ekzistencës së kufijve detarë, paligjshmërisë së çdo lloj bisedimi mbi kufijtë detarë dhe tezave të gabuara të adresimit në gjykata ndërkombëtare.

Për të kuptuar plotësisht dosjen e detit dhe perspektivën e saj autori përshin një kuadër të gjerë të problemeve të hapura dhe të pazgjidhura në marrëdhëniet dypalëshe që nga çështja çame e deri tek çështja e ujërave të Vjosës. Libri i ri i diplomatit Shaban Murati, që botohet në kohën e duhur, sjell një kontribut të çmuar për mendimin diplomatik shqiptar, por edhe për veprimtarinë praktike diplomatike, për studimet akademike dhe për shkencën shqiptare të marrëdhënieve ndërkombëtare.

Duhet shtuar se autori, duke qenë edhe gazetar, krahas profesionalizmit në argumente, ka realizuar një libër me një stil të kuptueshëm, të këndshëm dhe të komunikueshëm për lexuesit e të gjitha kategorive, që nga akademikët e deri te lexuesit e thjeshtë.

3 424 Comments

 1. This web site is really a walk-through for all of the info you wanted about this and didn’t know who to ask. Glimpse here, and you’ll definitely discover it.

 2. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing. Either way, great site and I look forward to seeing it grow over time.

 3. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 4. Холостячка 2 сезон https://bit.ly/39ioLkW Смотреть онлайн шоу Холостячка 2 сезон на СТБ.
  Пост шоу можно смотреть тут. Холостячка стб 2 сезон 1-2 серия

 5. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently fast.

 6. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to this fantastic blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to brand new updates and will talk about this blog with my Facebook group. Talk soon!|

 7. It’s awesome to go to see this web page and reading the views of all friends on the topic of this post, while I am also keen of getting know-how.|

 8. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!|

 9. Cмотреть сериал онлайн, Озвучка – Перевод HDrezka Studio, лостфильм, AlexFilm, HDrezka Studio Украинский Холостячка 2 сезон 7 серия смотреть онлайн Бумажный дом, Чернобыль, Половое воспитание / Сексуальное просвещение, Вампиры средней полосы, Гранд, Миллиарды – все серии, все сезоны.

 10. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your site? My blog is in the exact same niche as yours and my users would definitely benefit from some of the information you provide here. Please let me know if this ok with you. Thanks a lot!|

 11. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with your website. It looks like some of the written text in your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too? This may be a issue with my internet browser because I’ve had this happen before. Thank you|

 12. I really like what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure! Keep up the awesome works guys I’ve you guys to my blogroll.|

 13. Terrific post however I was wanting to know if you could write a litte more on this topic? I’d be very grateful if you could elaborate a little bit more. Many thanks!|

 14. It’s really a cool and helpful piece of information. I’m glad that you just shared this helpful info with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.|

 15. Wow, fantastic blog format! How long have you ever been running a blog for? you made blogging glance easy. The total look of your site is wonderful, as well as the content!

 16. This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere. Simple but very accurate information… Appreciate your sharing this one. A must read article!|

 17. Hello there, I found your blog by means of Google whilst looking for a related topic, your web site got here up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.