Agjencia për Hallall Standard trajnon kuadro të reja

Të shtunën, më 24.03.2018 në Rijasetin e Bashkësisë Fetare Islame u mbajt trajnimi për auditor intern të kompanive që kanë implementuar ose janë në fazën përfundimtare të implementimit të Standardit Hallall.
Pas përfundimit të trajnimit, u mbajt një konferencë shtypi për mediumet dhe aty u bë edhe ndarja e certifikatave për 21 auditor intern si dhe u ndanë certifikata për 3 kompani të reja që kanë përmbushur kriteret e Standardit Hallall.
Në emër të Reisul Ulema H. Sulejman ef. Rexhepit, të pranishmit i përshëndeti Drejtori i Standardit Hallall, Muhamer ef. Veseli, i cili tha se standardi hallall dita ditës po merr përmasa më të mëdha, dhe se interesimi është gjithmonë më i lartë, si tek kompanitë prodhuese ashtu edhe tek konsumatorët.
Në emër të Ministrisë së Ekonomisë, të pranishmit i përshëndeti z. Naim Vrenezi, i cili fillimisht falënderoi Ekselencën e tij Reisul Ulema Haxhi Sulejman ef. Rexhepin, për mbështetjen e tij të permanente, i cili gjithmonë ka tregtuar gatishmëri për bashkëpunim dhe i ka përkrahur iniciativat e tilla, ku si tregues më i mirë janë rezultatet e deritanishme të këtij bashkëpunimi.
Të pranishmëve u drejtua edhe përfaqësuesi i Këshillit Botëror për Hallall Standard i cili para të pranishmëve dhe mediumeve lexoi letrën e Drejtorit të GIMDESH, Dr. Husejin Kami Bujukozer, i cili falënderoi Bashkësinë Fetare Islame për këtë trajnim dinjitoz dhe mes tjerash shtoi se: “Është një përgjegjësi e madhe për Agjencinë e Standardit Hallall, të japi Hallall Cetigikata, Për atë që bën, do të jep përgjegjësi drejt për drejt tek Allahu Fuqiplotë. Për ti kthyer dy miliardë myslimanë në vetëdije të pastër dhe të qartë, me qëllim që të bëhen një shoqëri e fortë, ata duhet ta bëjnë Hallallin pikësynim të jetës së tyre dhe të ushqehen me prodhime dhe ushqime të pastra.”

154 Comments

 1. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I could I want to suggest you few interesting things or advice.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

 2. I used to be recommended this web site through my cousin. I am now not positive whether or not this publish is written through him as no one else know such exact approximately my difficulty. You’re wonderful! Thank you!

 3. Hiya, I am really glad I’ve found this information. Today bloggers publish only about gossips and internet and this is really irritating. A good blog with exciting content, that’s what I need. Thank you for keeping this website, I’ll be visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

 4. I was curious if you ever thought of changing the layout of
  your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.

  Youve got an awful lot of text for only having 1
  or two images. Maybe you could space it out better?

 5. Great work! This is the kind of info that should be shared around the web.

  Disgrace on the search engines for not positioning this put up higher!
  Come on over and seek advice from my web site
  . Thank you =)

 6. For most recent information you have to go to see web and on internet I found this web page as a finest website
  for latest updates.

 7. I’m pretty pleased to discover this great site.
  I want to to thank you for ones time due to this fantastic
  read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i also
  have you saved as a favorite to look at
  new information in your blog.

 8. I’ve read some excellent stuff here. Certainly value
  bookmarking for revisiting. I surprise how a lot effort you put to create one of these excellent informative web site.

 9. I am sure this paragraph has touched all the internet visitors, its really really
  fastidious paragraph on building up new website.

 10. May I simply say what a comfort to uncover a person that really knows what they
  are talking about on the web. You certainly understand
  how to bring a problem to light and make it important.
  More and more people ought to look at this and understand
  this side of the story. I can’t believe you are not more popular since you certainly have the gift.

  scoliosis surgery https://coub.com/stories/962966-scoliosis-surgery scoliosis
  surgery

 11. Very nice post. I just stumbled upon your blog and
  wished to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your feed and I hope you write again soon! ps4 games
  https://j.mp/3nkdKIi ps4 games

 12. You can definitely see your enthusiasm within the article you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe. At all times go after your heart.|

 13. Hi there it’s me, I am also visiting this web page daily, this web site is in fact nice and the viewers are truly sharing good thoughts.|

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.